Ülser neden olur? Ülserin belirtileri nelerdir? Ülseri engellemenin yolları nelerdir?

Mide rahatsızlıklarından biri olan ülser, yaşam kalitesini düşüren ilerlediğinde ise ciddi sindirim sorunlarına neden olur. hem mide hem de bağırsaklardaki sağlık sorunlarıyla ortaya çıkan ülser hakkında halk arasında doğru bilinen yanlışlardan biri hastalığı tüketilen besinlere bağlamaktır. Ülser neden olur? Ülser belirtileri nelerdir? Ülser doğal yolla geçer?

Ülser, besinlerin meydana getirdiği bir rahatsızlık değildir. Mide ve onikiparmak bağırsaklardaki mukus yapının azalması sonucu dokuda oluşan hasar sonrası meydana gelen duruma ülser denir. Bozulan doku yaraya yol açar. Sindirim hassasiyetine sebebiyet veren bu durum hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar. Ülser ağrılarının en temel nedeni ise Helicobacter pylori bakterisi enfeksiyonudur. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Mide iç yüzeyinde ya da bağırsakların iç yüzeyinde oluşma ihtimali yüksektir. Mide ya da bağırsaklar sürekli olarak faaliyette olduğundan zarar görmemek için belirli bir sıvı üretir. Bu sıvı sayesinde organlar zarar görmeden işlevselliklerine devam ederler. Uzun süre aç kalma ya da aşırı yemek tüketme gibi olumsuz durumlar bu mukoz yapısının dengesini bozar. Mukoz dengesi bozuldukça organların iç yapısı korumasız kalır. Bu bölgelerin hasar görme olasılığı artar. Üzerine bir de enfeksiyon eklendiğinde ciddi hastalıklar görülür. 

Gaz sıkışması neden olur? Gaz sıkışmasının belirtileri nelerdir? Gaz sıkışması nasıl geçer?İLİŞKİLİ HABERGaz sıkışması neden olur? Gaz sıkışmasının belirtileri nelerdir? Gaz sıkışması nasıl geçer?

ÜLSERE ZEMİN HAZIRLAYAN YANLIŞLAR

Düzensiz ve sağlıksız beslenme

Gereğinden fazla tuz tüketim,

Birden uzun süre aç kalma

Ya da uzun süre aşırı yemek tüketme

Stresli bir iş ortamında çalışma

Depresyona müsait bir yapı olma 

Tüketilen besinlerin yeteri oranda temizlenmemesi

Mide hassasiyetinin genetiksel olması

ülser sindirim sorunlarıyla yaşanır

ülser sindirim sorunlarıyla yaşanır

ÜLSERİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Midenin altında ya da bağırsak kısmında yanma ağrı 
   
 • Sık sık kusma akabinde kısa bir süre ağrıların azalması
   
 • Sürekli olarak mide bulantısı hissetme 
   
 • Ağrıların genellikle akşam yemeği sonrası artması
   
 • Besin tüketmeme isteği ve bunun akabinde dengesiz kilo verme 
   
 • Yavaş yemeğe rağmen hazımsızlık yaşama 

Reflü neden olur? Reflünün belirtileri nelerdir? Reflü şikayetlerini azaltan doğal yöntemlerİLİŞKİLİ HABERReflü neden olur? Reflünün belirtileri nelerdir? Reflü şikayetlerini azaltan doğal yöntemler

mide ve bağırsaklarda yara meydana gelir

mide ve bağırsaklarda yara meydana gelir

ÜLSER NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Her mide rahatsızlığında olduğu gibi ülserin teşhisi içinde endoskopi oldukça önemlidir. Endoskopi ülserin varlığını hemen ortaya çıkartabilir. Ancak kapsamlı bir tedavi için biyopsi de yapılır. Daha sonra yaraların iyileşmesi ve bu bölgelerin enfeksiyon kapmaması için antibiyotik tedaviye başlanılır. Ortaya çıkma nedeni her ne kadar besinlere bağlı değilse bile artmasının nedeni sağlıksız besinler olduğundan uzmanlar ülseri tetikleyecek besinleri öğünlerden çıkartır. Soğan, sarımsak ve baharatlı besinler bunların başında gelir. 

Mide yanması neden olur? Mide yanmasına ne iyi gelir?İLİŞKİLİ HABERMide yanması neden olur? Mide yanmasına ne iyi gelir?

ülser sadece mide değil bağırsak yanmasına da yol açar

ülser sadece mide değil bağırsak yanmasına da yol açar

ÜLSERİ ENGELLEMENİN YOLLARI NELERDİR?

Bütün hastalıkları olumlu olarak etkileyen en sağlıklı yol gün içinde tüketilen sıvı oranıdır. Özellikle sindirim sorunu olan kişilerin 3,5 litreye yakın su tüketmelerinde fayda var. 

Kaynatılmış sebzeler sindirim yollarındaki mukoz oranını dengeler. Bu yüzden patates, patlıcan, kabak hatta domates gibi ürünleri kaynatarak tüketmekte fayda var.

Uzun süre aç kalmamak için gün içinde aperatif tabaklarla midenizi doldurun. Kuru meyve ya da yoğurt tercih edebilirsiniz. 

Öğünlerdeki porsiyonlarınızın büyüklüğünü azaltabilirsiniz.

Kafein ya da nikotin oranı yüksek olan her şeyden uzak durmakta fayda var. 

Psikolojik durumlar sindirimi alt üst eder. Bu yüzden stresten depresyondan uzak durun. Bunun yerine düzenli sakin bir hayat tercih edebilirsiniz. 

BİR YORUM YAPIN 1

Eltan 2 yıl önce

Merhaba.lütfen söylermisiniz nasil sipariş vere bilirim?