Pekmez ve limon karışımı nasıl hazırlanır? Pekmez ve limon karışımının faydası nedir?

Kış aylarını sağlıklı geçirmek için yüzyıllardır Anadolu topraklarında tüketilen iki besinden oluşan ilaç gibi karışımı sizler için araştırdık. Günümüzde çoğu insanın hemen hemen ilk kez duyacağı pekmez ve limon ikilisi adeta virüslerin korkulu rüyasıdır. Sinirden sindirim sistemine kadar vücudu yenileyen bu ikili hakkında merak edilenler detayda. Pekmez ve limon karışımın faydaları nelerdir?

Farklı virüs çeşitleri nedeniyle yıllardır dünya genelinde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar bu tür sağlık sorunlarının yaşanmaması için en temel önlemin beslenme olduğunu ifade ediyor. İlaçlardaki kimyasallarda uzun süre sonra ortaya farklı sorunlar çıkartabileceğinden uzmanlar genellikle doğal beslenmenin altını çiziyor. Yüzyıldır bilinen bazı alternatif tıpta meşhur olan karışımlardan biri olan pekmez ve limonda böylece yeniden popüler hale geldi. Hemen hemen herkes pekmez ve karabiber ikilisinin boğazı temizlediğini ve kuru öksürüğe iyi geldiğini biliyor. Ancak çoğu kişi pekmez ve limonun vücuda olan faydalarını bilmiyor.

 • Limon demir bakımından zengin olan neye sıkılırsa içindeki demir oranını yükseltir. Örneğin limon ve ıspanağa da bu yüzden limon sıkılması tavsiye edilir. Çünkü içerdikleri demir oranını artırarak kansızlığı önlüyor. 

Pekmezin faydaları nelerdir? Pekmezin içine tereyağı ve karabiber ekleyip içerseniz...İLİŞKİLİ HABERPekmezin faydaları nelerdir? Pekmezin içine tereyağı ve karabiber ekleyip içerseniz...

limon içerdiği ce vitamini pekmezle birleşince vücudun ihtiyacı olan vitaminleri sağlar

limon içerdiği ce vitamini pekmezle birleşince vücudun ihtiyacı olan vitaminleri sağlar

PEKMEZ VE LİMON KARIŞIMI NASIL HAZIRLANIR?

İstediğiniz herhangi bir pekmez türü: dut, üzüm, keçiboynuzu ya da karaduttan 2 yemek kaşığı kadar bir cezveye koyup üzerine yarım su bardağı su boşaltın ve karıştırın. Daha sonra taze sıkılmış yarım limon suyunu da ekleyip kaynatın. Ocaktan aldığınız bu karışım hafif ılıdıktan sonra içiniz bu uygulamayı ara vermeden 7 gün boyunca sabah akşam birer bardak tüketerek yapınız. Bunun yanı sıra bir ikinci karışım ise bir yemek kaşığı zeytin yağına iki yemek kayığı pekmez koyarak bir kez pişirip ateşi kestikten sonra yine bir yemek kaşığı limon suyu ilave edip karıştırıp tüketilebilir. Zeytinyağı tüketmek istemeyenler üsttekini yapabilir. Ancak kronik ilaç kullananlar önce doktorlarına başvurmalı.

 Bir ay boyunca içilen limonlu ılık su bakın ne işe yarıyor? Limon suyunun faydaları nelerdir? İLİŞKİLİ HABER Bir ay boyunca içilen limonlu ılık su bakın ne işe yarıyor? Limon suyunun faydaları nelerdir?

pekmez limon karışımı vücudu temizler

pekmez limon karışımı vücudu temizler

PEKMEZ VE LİMON KARIŞIMININ FAYDASI NEDİR?

 • En büyük faydası kansızlığı bitirmesidir. Özellikle üzüm pekmezinden yapılan karşımın kandaki kan hücrelerinin sayısını artırmayı destekler. 
   
 • Gribal hastalıklara karşı bağışıklığı yenileyen ve güçlendiren bu karışım düzenli tüketildiğinde vücuttaki virüslerin etkisiz hale getirerek vücuttan atılmasını sağlar. 
   
 • Günde iki bardak tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan tatlı oranını karşılar. Böylece kilo vermek isteyenler için ideal karışım haline gelir. 
   
 • Hastalıklar nedeniyle boğazda artan kaşıntı ve öksürükler içinde ilaç gibidir. Anında keserek rahat bir nefes almayı sağlar. 
   
 • Sinir sistemindeki hücreleri yenileyerek gün boyu enerjiyi artırır. Yaşam kalitesini artıran bu karışım geceleri de rahat bir uyku haline neden olur. 
Egzama hastalığı nedir ve nasıl geçer? Egzamayı geçiren en kolay yöntemler

İLİŞKİLİ HABER

Egzama hastalığı nedir ve nasıl geçer? Egzamayı geçiren en kolay yöntemler
Hamilelikte mide yanması neden olur? Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?

İLİŞKİLİ HABER

Hamilelikte mide yanması neden olur? Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?

BİR YORUM YAPIN 8

CrowKing2016 3 ay önce

Limon suyu candida mantarını öldürür. Pekmez besler. İkisi karıştırılınca, candida beslenmez çoğalmaz. Piyazda yeşil soğan ya da baş soğan da aynı şeyi yapar. Ama kaynattın mı, limon ölür. Pekmez efsafını kaybeder. Onun yerine ılık suyla çırpın. Pekmez erisin suda. Sonra limonu katın, taze taze için. Yanında da kaşık kaşık pekmez yiyin. Ya da tahin ve pekmez ililisine bol limon katıp çırpın. Koyulaşsın. Kaşık kaşık yiyin.

Selim Taş 8 ay önce

Limon demir bakımından zengin olan neye sıkılırsa içindeki demir oranını yükseltir DİYE YAZMIŞSINIZ YANLIŞ. LİMON DEMİR ORANINI ARTTIRMAZ ANCAK DEMİRİN EMİLİMİNİ YANİ VUCUDA GİRİŞİNİ ARTIRI

Toplam 3 beğeni

Ali 8 ay önce

Pekmezi kaynatmanin nedenini anlamadim pekmez zaten saatlerce katnatilarak meydana gelir bunu tekrar kaynatmanin esprisi ne.

Birol Bezen 8 ay önce

Bu ülkede toplu temizlik şart

Toplam 4 beğeni

doğan doğan 9 ay önce

umarım toptancılar bu haberi okumazlar aksi halde yarinden itibaren fiyatını 2...3 kat çıkarırlar

Toplam 25 beğeni

Emine Emine 8 ay önce

Toptancılarin okumasına gerek yok herhangi bir limon ve pekmez satıcisinin okuması yeterli

Toplam 0 Beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun