Türkiye'de yapılabilecek tehlikeli sporlar

20 Haziran 2018, 07:32
Türkiye'de yapılabilecek tehlikeli sporlar

Her yaz tatiliniz birbirinin aynısı gibi geçiyorsa artık tatillerinize farklı bir heyecan getirmenin vakti gelmiş demektir. Eğer sizde farklı bir tatil ve heyecanlı dakikalar yaşamak istiyorsanız ekstrem sporlar yapabilirsiniz. İşte sizlere ülke sınırları içinde yapılabilecek tehlikeli ve sıradışı sporlar...

Yaz tatilini sadece deniz, kum ve güneşten ibaret geçirmek istemeyenler için yurdun dört bir tarafında yapabileceğiniz sporları derledik. 

UÇURTMA SÖRFÜ 

Türkiye'de yeni yeni keşfedilmeye başlayan kiteboarding yani uçurtma sörfü, sörf ve jimlastik hareketlerini birleştiren bir spor. Özellikle küçük bir tatil beldesi olan Gökova'da yapılan uçurtma sörfü, maceracıların yeni gözdesi olmuş durumda. Ancak bu sporu yapmak için önceden hocalardan ders almanız gerekiyor. 

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Türkiye'de ve dünyada yamaç paraşütü ile atlamak için en ideal yer Fethiye Ölü Deniz'dir. Yurt içinden ve yurt dışından gelen pek çok turist, bu adrenalin dolu deneyimi yaşamak için bölgeye akın ediyor. Genellikle Babadağ'dan yapılan atlayışlar 25-40 dakika arasında sürüyor. 

TÜPLÜ DALIŞ 

Deniz canlıları ve suyun altındaki yaşama özel bir merakınız varsa tüplü dalış gerçekleştirerek bu merakınızı giderebilirsiniz. Akdeniz kıyısında bulunan popüler tatil beldesi Kaş'da yapılabilen spor, Türkiye'de yeni yeni keşfedilmeye başlanmış olsa da hatırı sayılır bir kitleye sahip. 

DAĞCILIK

Son derece riskli ve zor bir spor dalı olan dağcılık, Türkiye'de en çok Ağrı Dağı'nda yapılıyor. Bu spor dalı için biçilmiş bir kaftan olan Ağrı Dağı, tırmanış rotası ve benzersiz manzarasıyla dağcılığa gönül vermiş sporcuları bekliyor. 

RAFTİNG 

Altı ya da sekiz kişilik gruplar halinde yapılan rafting ülkemizde Karadeniz Bölgesi'nde yapılıyor. Botlara binen sporcu grup, akış hızı çok yüksek olan nehirde botu devirmeden hem süratli akan suya hem de kayalıklara meydan okuyarak kürek sallıyor. Çoşkun sularda yapılan ve son derece heyecanlı bir spor olan rafting, yaz aylarının vazgeçilmez ekstrem sporları arasında yer alıyor. 

DAĞ BİSİKLETÇİLİĞİ

Bisiklet sürmeyi seven ve bacak kaslarına güvenenler için dağ bisikletçiliği en ideal ekstrem sporlardan. Yemyeşil orman yollarında hem heyecanlı hem de farklı bir spor yapmak istiyorsanız dağ bisikletçiliğini deneyebilirsiniz. Bu sporu birden fazla bölgede yapabilirsiniz. Özellikle Hatay/Samandağ, İstanbul/Aydos Ormanı, Karabük/Yenice Ormanı, Yalova/Samanlı Dağları, dağ bisikletçiliğinin yapıldığı mekanlar arasında. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar