Hangi tencereleri kullanmak sağlıksız? Kullanılmaması gereken tencere setleri neler? Sağlığı riske atan tencereler hangileri? İşte mutfağınızda bulundurmamanız gereken tencere setleri...

Çeyiz ya da mutfak alışverişi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yemeğin pişirileceği tencerenin seçimidir. Günlük hayatta pek çok kadın, tencere satın alırken sağlığı riske atıp atmamasına aldırış etmeden, kullanım özelliklerine ve renklerine göre bir tercih yapar. Peki hangi tür tencere setlerinden uzak durmak gerekir?

KULLANILMAMASI GEREKEN TENCERE SETLERİ

1- TEFLON TENCERE

Uygun fiyatlı olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen teflon tencereler, kimyasallarla kaplı olduğundan dolayı yapışma yapmaz. Ancak, uzun süreli sıcağa maruz kaldığında sağlığı olumsuz etkileyebiliyor. Teflon tencerenin üretiminde perflora-oktanik asit kanserojen tehlikesi oluşturabilir.

2- ALÜMİNYUM TENCERE

Günlük hayatta bir çok alanda kullanılan alüminyum, tencerelerde kullanıldığı zaman hafif ve sağlam bir etkisi olur. Ancak, alüminyum da teflon tencerelerde olduğu gibi yüksek ısıya bırakılınca birtakım riskleri beraberinde getirir. Bunlardan başlıcaları ise beyin dokusuna zarar vermesi ve buna bağlı olarak da alzheimer rahatsızlığını tetiklemesidir.

3- BAKIR TENCERE

Bakır, nikel ve toksit gibi ağır materyalleri içerisinde bulunduran bakır tencereler, bu maddeleri yemeklere sızdırabilir. Yemeklere sızan bu maddeler ise vücuda geçtiğinde zihinsel ve kronik rahatsızlıklara sebep olabilir.

İLİŞKİLİ HABER

Yanmış tava nasıl temizlenir?

İLİŞKİLİ HABER

Shaggy halı nasıl temizlenir?

İLİŞKİLİ HABER

Bulaşık makinesinin iyi yıkaması nasıl sağlanır?

İLİŞKİLİ HABER

Türkiye'de yapılabilecek tehlikeli sporlar

İLİŞKİLİ HABER

Eski sandalye nasıl yenilenir?

İLİŞKİLİ HABER

Farklı yüzeylere göre yer silme önerileri

İLİŞKİLİ HABER

Vantilatör nasıl temizlenir?

BİR YORUM YAPIN 2

Kerim 4 yıl önce

Nasil bir sey kullanmak gerekli.

Toplam 2 beğeni

ahmet 2 yıl önce

Dostum en kral tencere celik tencere. Hicbir kaplama malzemesi olmayacak. Tertemiz saglikli

Toplam 0 beğeni