Yemekte görgü kuralları nelerdir? Yemek yerken uyulması gereken sofra adabı nedir?

14 Eylül 2020, 08:53
Yemekte görgü kuralları nelerdir? Yemek yerken uyulması gereken sofra adabı nedir?

Bizim ülkemizde sofrada yemek yemek bir kültürdür ve bu kültür günümüzde de devam etmektedir. Nasıl ki toplumda dikkat edilmesi gereken bazı nezaket ve görgü kuralları varsa sofra kültüründe de bazı uyulması gereken kurallar vardır. Peki yemek yerken uyulması gereken görgü kuralları nelerdir, sofra adabı nedir? Detaylar haberimizde:

Görgü kuralı, bir toplumun uyulması gereken saygı ve incelik kuralları görgü kuralı olarak adlandırılır. Her ülkenin, her toplumun kendine göre belli başlı bazı görgü ve nezaket kuralları bulunur. Sofra adabı her ülkeye göre biraz farklılık gösterse de bazı belli başlı kurallar mevcuttur. Geçmişten günümüze kadar uzanan ve sofraya gereken saygının ritüellerden kurallara dönüştürülmesi sofra adabı kurallarını oluşturur. Yemek yerken sofrada görgü kurallarına uymamız etrafımızda olan insanlara saygımızı göstermektedir. Sofrada, çatal bıçağın tabağın içine koyulma şeklinden ekmeğe sürülen yağ miktarından tutun da bardağına, yapılan her hareket bir anlam taşır. Özellikle özel davetlerde protokol yemeklerinde bu kurallar çok önemlidir. "Yasemin.com" ekibi olarak yemek yerken dikkat edilmesi gerekenleri detaylarıyla birlikte araştırdık. İşte yanıtlar:

YEMEK YERKEN UYULMASI GEREKEN GÖRGÜ KURALLARI

► Sofraya herkes aynı anda oturmalıdır. Herkes oturmadan yemeğe başlanmaz.

► Yemek sırasında sofrada televizyon, telefon, tablet gibi araçlar ile ilgilenilmemelidir.

► Ağzımızda yemek varken konuşmamak gerekiyor. Sofrada bulunan insanları rahatsız edecek davranışlar arasında yer alıyor.

► Yemek yerken sofrada çatal, kaşık ve bıçak kullanılmalı ve yemekleri elle yememek gerekiyor. Elle yemek sofradaki diğer insanlara saygısızlık olarak algılanır.

► Yemek yerken ağız şapırdatılmaması gerekir. Gürültülü rahatsız edecek şekilde yememeye dikkat etmek gerekiyor.

► Sofrada önünü kendi tabağınıza hazırlanan yemek tabağından yemek yemeli ve tabağa yiyeceğiniz kadar yiyecek alınmalıdır.

► Sofrada yemek yerken peçete kullanılmalıdır.

► Sofrada uzakta kalan ve uzanamadığınız yiyecekleri nezaketle yardım isteyerek alabilirsiniz.olan ve uzanamadığımız malzemeler için birinden yardım alabiliriz.

► Sofra masasında düzgün bir şekilde oturmak gerekiyor. Ayaklarınızı diğer oturanları rahatsız edecek şekilde uzatmamak gerekir. 

► Yemekleri ufak lokmalar şeklinde yemek gerekiyor.

► Başlangıç olarak önünüze çorba geldiğinde çorbayı bitirdikten sonra çorba tabağının içerisinde kaşık bırakılmaması gerekir.

► Yemekte ağzında yemek varken su içilmemeli ayrıca diğer insanları rahatsız edici konuşmalar yapılmaması gerekir.

► Yemek masasında dik bir şekilde oturmalı ve dirsekler masaya konulmaması gerekir.

►Sofrada hapşırma veya öksürmeniz gerekiyorsa bunu sofraya doğru değilde arka tarafa doğru yapmanız gerekiyor.

► Sofrada yemek yedikten sonra kalkmak için herkesi beklemek gerekir. Sofradan herkes ile birlikte kalkılır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar