Günün en önemli öğünü kahvaltının olmazsa olmazı yumurtanın birçok farklı pişirimi bulunuyor. Pişirme dereceleri az pişmiş, orta pişmiş, rafadan gibi birçok farklı çeşitte yapılan yumurta protein deposudur. Besin değeri yüksek olan yumurta kaç dakikada haşlanır, yumurta pişirme dereceleri nasıl ayarlanır? Detaylar haberimizde...

İçerdiği bol protein oranı nedeniyle sofraların vazgeçilmezi olan yumurta aynı zamanda sağlığımız açısından çok önemli bir besin kaynağıdır. Sabahları kahvaltının olmazsa olmazı olan yumurtanın, kaynama süreleri, rafadan, katı pişmiş ve orta pişmiş olarak birçok farklı şekilde pişirimi yapılıyor. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda yumurtanın nasıl pişmesi gerektiğine karar verebilirsiniz. Bunun için ilk olarak yumurtayı nasıl sevdiğinize karar vermeniz gerekiyor. Peki, kayısı kıvamında yumurta kaç dakika içerisinde kaynar, rafadan yumurta kaç dakikada kaynar? İşte, çeşitlerine göre yumurta kaynatma dereceleri:

İLİŞKİLİ HABERTereyağı odada mı buzdolabında mı saklanmalı? Tereyağ nasıl saklanır

Yumurta pişirme dereceleri

  • Cıvık yumurta

Cıvık yumurta; beyazları tam pişmemiş sarısı ise çok az pişmiş, akışkan kıvamda cıvık bir yumurtadır. Cıvık yumurta için 3-4 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.

  • Rafadan yumurta

yumurta nasıl pişirilir

Rafadan yumurta beyazı pişmiş, sarısı akışkan kıvamdaki yumurtaya denir. Cezveye su koyun, içine yumurtayı koyup, kaynamaya başladıktan sonra sadece 3 dakika pişirip direk musluk altına koyup soğuk suda bekletin.

İLİŞKİLİ HABERPeynir nasıl saklanır? Peynir buzdolabına nasıl koyulmalı? Peynir kokusu

  • Kayısı yumurta

kayısı yumurta nasıl yapılır

Kayısı yumurta beyazı güzel pişmiş, sarısı ise akmayacak yumuşaklıkta, kayısı rengi ve kıvamında olan yumurtadır. Yumurtayı su kaynadıktan sonra 4 dakika pişirin. Cezveden alıp daha fazla pişmemesi için soğuk suya koyun.

  •  Katı Yumurta

Katı yumurta beyazı ve sarısı çok pişmiş yumurtadır. Katı yumurta kıvamında pişirmek için kaynadıktan sonra 5,5- 6 dakika pişirin. Süre dolduktan sonra direk soğuk suyun altına alın.

  •  Çok Katı Yumurta

Çok katı yumurta beyazla sarısı çok fazla pişmiş yumurtadır. Yumurtayı kaynattıktan sonra en az 7-8 dakika, en fazla 12 dakika pişirmeniz gerekir.

yumurta nasıl haşlanır

İLİŞKİLİ HABER

Nane yağı nasıl yapılır? Nane yağı niçin kullanılır, nane yağı yapmanın püf noktaları

İLİŞKİLİ HABER

Sabah uyku nasıl açılır? Uyku açmak için en etkili 8 yöntem!

BİR YORUM YAPIN 2

Arda 3 ay önce

Elmas

bekir 7 ay önce

piyasadaki yumurtaların çoğu zararlı kutularında A sınıf yazsada aslında en kötü 3TR sınıfında olan yumurta çıkıyor. Yani GDO'Lu yemlenen yerinden 1 cm kımıldayamayan tavukların yumurtasını A kalite diye satıyorlar millette uyuyor şikayet edelim devlet gerekeni yapar.

Toplam 1 beğeni