Peynir nasıl saklanır? Peynir buzdolabına nasıl koyulmalı? Peynir kokusu

03 Nisan 2021, 09:01
Peynir nasıl saklanır? Peynir buzdolabına nasıl koyulmalı? Peynir kokusu

Sabah kahvaltıların vazgeçilmezi olan peynir doğru muhafaza edilmezse bozulur. Bozulan peynir tüketmek tehlikeli bir hale gelebilir. Daha uzun ömürlü olması için peyniri nasıl saklayabiliriz? Artan peynir nasıl saklanır? Peynirden en iyi şekilde yararlanmak için haberimizin detaylarına göz atmayı unutmayın.

Peynir, binlerce yıldır sütten yapılan kahvaltı safralarını süsleyen protein kaynağıdır. Mutfağın önemli bir parçası olan peynir yöreden yöreye birçok farklı çeşitleriyle karşımıza çıkıyor. Faydaları saymakla bitmeyen peynir özellikle yaz aylarında sıcak havadan dolayı doğru şekilde saklanmazsa bozulur. Bozulan peynir küflenir. Eğer özelliği küflü peynir değilse onu tüketmek insanı zehirler. Bu yüzden zamanında tüketmek ya da fazla gelen peyniri doğru koşullarda saklamak gerekiyor. Sofraların olmazsa olmazı, vitamin ve mineral değeri yüksek peynirleri uzun süre muhafaza etmek pek kolay değildir. Su ve protein içeriği yüksek gıdaları seven küf, uygun ortamı bulduğu anda yayılmaya başlar. Bunu önlemek için, peyniri nasıl muhafaza etmemiz gerektiğini sizler için derledik.

  • Peyniri buzdolabında saklamak,
     
  • Peyniri salamura olarak saklamak,
     
  • Peyniri bir kapta saklamak,
     
  • Peyniri yağlı kağıda sarıp saklamak çok önemlidir.

peynir nasıl saklanmalı

PEYNİR NASIL SAKLANIR?

- Uygun nemin korunması, peynirin raf ömrünü uzatmanın anahtarıdır. En iyi yöntem, peyniri yağlı kağıda sarmak ve hava geçirmez bir kaba koymaktır. 

Plastik veya streç film, nemin% 100'ünü tutar ancak peynirin yeterince nefes almasına izin vermez. 

İyi peynir nasıl anlaşılır? Peynir seçmenin püf noktalarıİLİŞKİLİ HABERİyi peynir nasıl anlaşılır? Peynir seçmenin püf noktaları

peynir nasıl muhafaza edilir

Peynir alırken unutulmaması gereken bir diğer husus ise miktarıdır. Her seferinde tüketeceğiniz kadar satın alın. Peynir parçalar halinde kesilir kesilmez oksijenle temas eder ve kurumaya başlar. Bu nedenle, her hafta sadece tüketebildiğiniz kadarını satın almak en iyisidir.

Beyaz peynir gibi salamura olarak satın alınan peynirler salamuralarında yani direk kavanozlarında saklanabilir.

Peynir için uygun nem düzeyini korumanın en iyi yolu, buzdolabındaki meyve ve sebze çekmecesidir. Peyniri iyice sarın ve buzdolabında saklayın. Sakladığınız peyniri tüketmeden yaklaşık 10 dakika önce dolaptan çıkarın ve peyniri oda sıcaklığında yiyin.

- Küflenmiş veya küf geliştirdikten sonra tüketilen peynirler elbette başlı başına bir sınıftır ancak krem ​​peynir veya rendelenmiş peynir gibi peynirlerde gelişen küf tüketiminde dikkatli olmanızı öneririz. Yemeye karar vermeden önce görsel olarak inceleyin, koklayın ve minicik bir parçanın tadına bakın çünkü bu küf ev dediği peyniri yavaş yavaş ele geçirip peynire yayılacaktır.

artan peynir nasıl saklanır

- Ancak yarı yumuşak veya sert peynirlerdeki küf peynire yayılmayacaktır. Çok fazla peynir aldıysanız da dilerseniz derin dondurucuda saklayabilirsiniz. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar