İyi peynir nasıl anlaşılır? Peynir seçmenin püf noktaları

12 Mayıs 2020, 08:34
İyi peynir nasıl anlaşılır? Peynir seçmenin püf noktaları

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan ve en çok da domatesin yanına yakışan peynirin seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İyi peynir her zaman daha uzun süre dayanır ve şifasıyla vücuda protein kazandırır. Siz de peynir almaya gittiğinizde iyi peynirin nasıl olduğunu ve peynir seçmenin püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız mutlaka yazımıza göz atın.

Peynir, süt proteini kazeinin peynir mayası ve peynir kültürü ile pıhtılaştırılması, ve bu pıhtıdan peynir suyunun ayrılmasıyla elde edilen fermente bir süt ürünüdür. Yapımı ve üretime geçimi milattan önce tam 5000'li yıllara ait olan peynir, Türk mutfağının vazgeçilmezidir.  Salatalarda, makarnalarda ve özellikle de kahvaltılarda tükettiğimiz peyniri satın alırken dikkat etmediğinizde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Uzmanlar, peynir alırken tadına ve görüntüsüne dikkat edildiği kadar kalitesine, besin değerine ve üretim koşullarına da mutlaka özenle kontrol edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Hal böyle iken sizler için piyasadaki peynirlerin iyisi nasıl anlaşılır ve peynir alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir mercek altına aldık.

peynir nasıl seçilir

ÇEŞİTLERİNE GÖRE PEYNİR SEÇİMİ NASIL OLMALI?

- Peynir seçerken her şeyden önce mutlaka tadına bakın. Eğer peynirin tadından ekşilik varsa o peyniri sakın almayın. Peynir hayvansal bir gıda olması sebebi ile içinde bakteriler çok çabuk üremekte ve tadını değiştirmektedir. Bu nedenle tadının bozuk olduğunu düşündüğünüz peyniri kesinlikle satın almayın.

- Paketli peynir almamaya özen gösterin. Çünkü marketlerde satılan beyaz peynirlerin içinde raf ömürlerini uzatmak için farklı maddeler kullanılmaktadır. Bu maddeler peynirin doğallığını bozabilmektedir.

peynir seçerken nelere dikkat edilir

- Beyaz peynirin renginin tamamen beyaz olması gerekir. Eğer kenarlarında ya da etrafında sarılıklar fark ettiyseniz o peyniri satın almamanız gerekir.

- Kaliteli ve uzun süre dayanıklı peynir çeşidine göre değişkenlik gösterebilir. Bu durumda bakmanız gereken ilk şey; peynirin her kenarının birbirine eş olması gerekir. Daha sonra üzerinde pas, küf veya salamura kirlilikleri bulunmamalıdır.

peynir seçmenin püf noktaları

- İyi bir beyaz peynirin rengi mutlaka canlı ve parlak olmalıdır. Griye dönük veya kirli beyaz, sarımsı renklerde olmamasına özen gösterin.

Beyaz peynirin yanı sıra kaşar peynir alırken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İşte kaşar peynir alırken dikkat edilmesi gerekenler;

- Gıda sektöründe çok fazla sahnesi ve kimyasallarla yapılmış kaşar peyniri bulunuyor. Bu yüzden sağlıklı ve lezzetli bir kaşar peyniri seçmek için bazı testlerden geçirebilirsiniz.

Örneğin; Kaşar peynirin sahte olup olmadığını anlamak için çakmak ile kaşar peyniri yakmayı deneyebilirsiniz. Eğer kaşar peynir yanıyorsa sahte, yanmıyorsa doğal olduğundan emin olabilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
5 Yorum Var
 • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
  Haydi pazara ,yada bir dükkana gittinde,eğer satıcıdan bir parça kaçar isteyip ateşe tutup kontrol edecem dersen ,satıcının ne tepki vereceğini biliyonmu...bi deli satıcıya rast gelirsen dükkan çalışanlarıyla kavgaya girmekde var hesapta,yumruk yada bıçak bile yiyebilirsin,burası Türkiye.
  Cevapla
 • ADAMIN BİRİSİ 2 yıl önce Şikayet Et
  içinde yağ var yanar tabi tavada yağ bile nasıl alev alıyor..
  Cevapla
 • isminaz 2 yıl önce Şikayet Et
  ya millet yavan ekmek yiyor siz eski kaşardan bahsediyosunuz
  Cevapla
 • aty 2 yıl önce Şikayet Et
  kim yiyor yavan ekmek.. palavra atmayın kimseyi kandırmayın..
 • AbdullahUyarı 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne neçeneği en kötü peynir malum iki markette fiyatı da 17 tl
  Cevapla