Palandöken kayak merkezi hakkında merak edilenler

19 Aralık 2019, 08:03
Palandöken kayak merkezi hakkında merak edilenler

Erzurum'un göz bebeği ve Türkiye'nin yanı sıra dünyanın en önemli kış sporları merkezlerinden biri olan Palandöken tatil rotanız arasındaysa sizler için burada neler yapılacağını nasıl gezileceğini ve neler yenilebileceğini araştırdık. Haberin detayında yılın 5 ayı kayak yapılan Palandöken hakkında bilmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

2200 metre ile 3200 metre arasında değişen dağlardan oluşan Palandöken ülkenin doğusunda yer alan Erzurum şehrinde kalır. Yılın 5 ayı kayak yapılan ve sporcuların ilgi odağında olan bu mekan aynı zamanda yerli ve yabancı turistlerinde rotasında yer alır. Uluslararası Kayak Federasyonu'nun dünyanın en büyük ikinci kayak merkezi olarak belirlediği Palandöken şehre oldukça yakındır. Yani hem Palandöken'de hem de şehrin merkezinde gezebileceksiniz.

PALAN DÖKEN KAYAK MERKEZİNDE NELER YAPILIR?

Erzurum kültürünü ve şehrin tarihine yakından şahit olacaksınız. Özellikle bu mevsimde tercih edilen en ideal kayak merkezidir. Güne başlarken Erzurum yöresine ait peynir çeşitleri ile mukemmel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Ardından kayak pistleri değişen yüksekliğine bağlı adeta kişiye özel kayak yapma imkanı sunuyor.

Kayak bilgisine göre bembeyaz karın keyfini kayak, snowboard ve kızakla çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda ATV'lerle rehber eşliğinde doğu turu ya da yürüyüş yaparak doğayı yakından tanıyabilirsiniz.

O anları güzel fotoğraf hatıralarla kalıcı hale getirebilirsiniz. Yükseklik korkusu olmayanlar için ise Telesiyej öneriyoruz. Bu aletle tüm Palandökeni yukarıdan izleyebilirsiniz. Ara verdikten sonra her kayak merkezinde olduğu gibi burada da mangalda sucuk ekmek keyfi yapabilirsiniz. Ardından kıtlama çay deneyiminde bulunabilirsiniz. 

Palandöken' kadar gitmişken cağ kebabı, şiş köfte, kadayıf dolma ve balık gibi çeşitli yemekleri yemeden dönmeyin! 

ERZURUM'DA GEZMENİZ GEREKEN YERLER 

YAKUTİYE MEDRESESİ 

AZİZİYE TABYALARI

ERZURUM ATATÜRK EVİ

ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE

TORTUM ŞELALESİ

TORTUM GÖLÜ

ÇOBANDEDE KÖPRÜSÜ

NARMAN PERİBACALARI

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar