Fransızlardan skandal başörtüsü kararı!

27 Şubat 2019, 11:21
Fransızlardan skandal başörtüsü kararı!

Fransız spor malzemeleri firması Decathlon, başörtülü kadın sporcular için hazırladığı ürünleri ülkedeki kamuoyu baskısı nedeniyle durdurma kararı aldığı ortaya çıktı.

1976 yılında Fransa'da kurulan, birçok farklı markanın spor ekipmanlarının bir arada bulunduğu uluslararası mağaza zinciri olan Decathlon, başörtülü kadın koşucular için piyasaya sürmeyi planladığı ürünü, ülkedeki kamuoyu baskısı sonrası durdurdu. Şirketten konuya ilişkin yapılan açıklamada, kararın "görülmemiş tehditler" ve "hakaret dalgası" sonrası alındığı belirtildi. Fransız kamuoyunda tartışma oluşturan ürün, bazı politikacılar tarafından ülkenin laik değerlerine aykırı bulundu. BBC Türkçe'de yer alan habere göre hatta bazı siyasetçiler Decathlon markasının boykot edilmesi görüşünü dahi savundu.

Dünya genelinde birçok ülkede mağazaları yer alan Decathlon, Fas'ta hali hazırda bu ürünü satıyordu.Şirketin sözcüsü kararla ilgili olarak, RTL radyosuna yaptığı açıklamada, "Bu ürünü Fransa'da satışa sunmama kararı aldık" dedi.

MACRON'UN SÖZCÜSÜ DE BOYKOTU SAVUNDU

Sağlık Bakanı Agnès Buzyn de RTL radyosuna yaptığı açıklamada, ürünün yasak olmadığını belirttikten sonra "bir Fransız firmasının başörtüsü reklamı yapmasını istemezdim" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un parti sözcüsü olan Aurore Bergé de boykot kararını savundu ve "Değerlerimize karşı gelen bir markaya ne kadın ne de bir vatandaş olarak artık güvenemem" dedi.

Twitter üzerinden Bergé'ye yanıt veren Decathlon firması ise "Bizim amacımız çok basit: uygun olmayan spor kıyafeti ile koşmaya çalışan başörtülü kadınlara, önyargısız bir şekilde bir ürün sunmak" mesajını paylaştı.

Ülkede 2004 yılından bu yana başörtüsü devlet okullarında ve kamu binalarında yasak durumda bulunuyor.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
3 Yorum Var
 • s.yildirim 1 yıl önce Şikayet Et
  ibret alaraktan uyan Türkiyem
  Cevapla
 • Fuy 1 yıl önce Şikayet Et
  Müsluman ülkelerde mayo bıkını şort satışı yapılınca kimse ses çıkarmıyor bunun adı özgürlük öylemi
  Cevapla
 • haldun 1 yıl önce Şikayet Et
  Başörtülü kadın sporcular için hazırladığı ürünleri durdurma kararı alan Fransız spor malzemeleri firması Decathlon' u bu islam karşıtı kararı nedeniyle boykot edelim. Müslüman mahallesinde salyangoz satmalarına katkı vermeyelim.
  Cevapla