Son yıllarda erkek bebek isimleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan Ömer, anne ve babaların anlamını merak ettiği isimler arasında yer alıyor. Dört büyük halifeden birinin ismi olması nedeniyle önemli bir anlam taşıyan Ömer isminin detaylı bir şekilde araştırmasını sizler için yaptık.

Ömer ismi ülkemizde 476. 000 kişide var. Bunların 62.056 İstanbul'da yaşıyor. 4 harfli olan Ömer ismi yaşama, yaşayış, hayat, canlılık aynı zamanda İslam Devleti’nin II. Halifesi Ömer b. Hattab anlamını taşıyor. Ömer b. Hattab. Dünya durdukça adaletinden dolayı ondan bahsedilecek. Cennetle müjdelenmiştir. Hak ile Batılı çok iyi ayırt edebilen bir alim olduğu için Ömeru’1-Faruk adını almıştır. Arapça kökenli bir sözcük olan Ömer Arap, Fars ve Türk toplumlarında sıklıkla kullanılmaktadır. 

ÖMER İSMİNİN YANINA YAKIŞAN İSİMLER

Asaf: Vezir... Detaylı bilgilendirme için tıklayabilirsiniz...

Faruk: Haklıyı-haksızı ayırmakta güçlü olan

Hamza: Heybetli, azametli demektir. 

Efe: Ağabey, büyük kardeş.

Ege: Bir çocuğu koruyan, işlerine bakan ve her halinden sorumlu olan.

ÖMER İSMİ KURAN'DA GEÇİYOR MU?

Ömer ismi Kuran’ı Kerim’de geçmemektedir. Ancak buna rağmen İslamiyet’in ikinci halifesinin ismidir. Hazreti Ömer, adaletiyle nam salan bir halifedir. Hazreti Ömer döneminde İslam devleti en güçlü zamanını yaşamıştır. Hazreti Ömer, İslamiyet’in önemli büyüklerinden biridir.

İLİŞKİLİ HABER

Asaf ne demek? Asaf isminin anlamı nedir? Asaf ismi Kuran'da geçiyor mu?

BİR YORUM YAPIN 0