Sencer kutsal emanetleri ele geçirdi! Uyanış: Büyük Selçuklu 10. bölüm 1. fragmanı

24 Kasım 2020, 16:06
Sencer kutsal emanetleri ele geçirdi! Uyanış: Büyük Selçuklu 10. bölüm 1. fragmanı

Saray'ın içinde hüküm sürmeye çalışan Tezken Hatun, Baş Ulu Hatun'un izini sürer. Nizamümülk ise sarayda dönen oyuncuların farkında ancak kimin yaptığını bulmaya çalışır. Bu sırada ise Sencer, kutsal emanetlerin peşindedir. Diğer bölümün ön izlemesinde Sencer kutsal emanetleri alır. Ancak bölüm sonundaki tuzaktan nasıl kurtulduğu merak edilmektedir. Uyanış: Büyük Selçuklu 10. bölüm 1. fragmanı:

Tezken Hatun, planlarını işlemek için tıkırında işlerken Nizamimülk bir işler olduğunu anlar. İçerideki casusu yakalamak için farklı yollar dener. Bu sırada ise Hasan Sabbah Batinilerin lideri olur. Liderlik töreninde Büyük Selçuklu devletini yıkma planından bahseder. Sencer ise bu sırada kutsal emanetlerin Bizans kalesinde olduğunu öğrenir. Kaleye girecek olan Sencer'i Batiniler ele verir. Tezken Hatun, Seferi Hatun'u ağır zehirlemişti. Seferi Hatun bu etkiyle geçmişe dair olayları sayıklar. Tezken Hatun bu sayıklamalar üzerine Baş Ulu Hatun'un akibetini sorgular. 

 UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU 10. BÖLÜM 1. FRAGMANI 

İLK BÖLÜMÜ HEM ÜLKE DE HEM DÜNYA'DA SES GETİRDİ!

TRT 1'in iddialı yapımları arasında yer almayı başaran "Uyanış: Büyük Selçuklu" dünyanın önde gelen yayıncıların takip ettiği, uluslararası televizyon araştırma şirketi "The Wit"in haftalık öne çıkanlar bölümü olan Daily Hits listesine giren tek Türk dizisi olmayı başardı.

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU KIYAFETLERİNDEKİ HATTAT İNCELİĞİ

Uyanış: Büyük Selçuklu devleti senaryosunun yanı sıra kıyafetleriyle de dikkat çekiyor. Makbule Mercan tarafından tasarlanan kıyafetlere 10'dan fazla atölyede üretiliyor. Kostümlerde gerçek taşlar ve işlemeler kullanılıyor. Büyük Selçuklu tarihini yansıtan işlemeler hattatlar tarafından tasarlanıyor.

UYANIŞ: BÜYÜK SELÇUKLU NEREDE ÇEKİLİYOR?

‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ dizisinin çekimleri son sürat devam ediyor. Çekimler için yepyeni bir şehir inşa edildi. Sultan Melikşah’ın hayat hikayesini anlatan diziye 7 bin 500 metrekarelik alanda bir set oluşturuldu. Sadece 1. bölümde 150 kişilik bir teknik ekip, 50 oyuncu, 3 bine yakın figüran çalıştı. Birinci bölümün çekimleri 60 günde tamamlandı. Set içerisine; medrese, kervansaray, saray, Anadolu Selçuklu ve Kınık Obası, Bizans Kalesi ve Şelemzar Şehri kuruldu. Dönemi yansıtan 3 bin aksesuar ile 5 bin parça kostüme yer verildi. At binme, kılıç eğitimi ve aksiyon sahneleri için eğitimleri, Hollywood’da koreografi çalışmaları yapan Nomad Stunts verdi.

TRT 1 tarihi dizilerde kasıp kavurmaya devam ediyor. Bu kez de Türk tarihinin en çok savaşlı yılları olan Selçuklu Devleti'nin kurulma dönemini anlatan Uyanış: Büyük Selçuklu'yu ekranlara getirecek. 28 eylül Pazartesi 20:00 saatinde başlayacak. Selçuklu tarihini anlatacak olan dizide usta oyuncu Mehmet Özgür'den Gürkan Uygun'a kadar birçok isim yer alacak. Önceleri Nizamı Alem ismiyle yayınlanan dizi daha sonra ismini Uyanış: Büyük Selçuklu olarak değiştirildi. Dizi Beykoz'da kurulan özel bir platformda çekiliyor. 

UYANIŞ:BÜYÜK SELÇUKLU'NUN OYUNCULARI KİMLERDİR?

TRT 1 ekranlarında yayınlanacak olan dizi Nizam'ı Alem'de genç oyunculardan Gürkan Uygun, Buğra Gülsoy, Ekin Koç, Hatice Şendil, Leyla Lydia Tuğutlu, Cemal Toktaş, Sevda Erginci, Osman Sonant, Mehmet Özgür ve Ilker Kizmaz  yer alıyor. Genç oyuncular karakterleri için binicilik ve kılıç dersleri alıyor. Dünyaca ünlü eğitmenlerden ders alan oyuncular günde yaklaşık 8 saat çalıştı. Dizinin yapımcılığını Akli Film üstlendi. Senaryosunu ise Diriliş Ertuğrul senaristlerinden Serdar Özönalan yazdı. Dizi de Sultan Melikşah’ı Buğra Gülsoy, Ahmet Sencer karakterini ise Ekin Koç oynayacak. 

uyanış büyük selçukludan bir sahne

NİZAM-I ALEM DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

Selçuklu döneminde dağılan ülke ve askeriyeyi düzenlemek için kurulan Nizam-ı Alem dönemine en güçlü isimlerden biri olan Sultan Melikşah öncülük etti. Anadalu'da hakimiyeti düzenlemek için kurulan kuruluş beraberinde büyük bir devlet sorununu da doğurmuştur. Diziyi Kuşlarla Yolculuk ve Hay Sultan dizilerini hazırlayan Akli Film yapacak. Dönem dizilerine ağırlık veren yapım şirketi Usta oyuncu Mehmet Özgür ve Gürkan Uygun'u da diziye dahil etti. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • Ali Şahin 1 ay önce Şikayet Et
    Bazı bayan oyuncuların botokslu görüntüleri zamanın ruhuna uygun olmamış....
    Cevapla
  • erdem değer 1 ay önce Şikayet Et
    harika bir dizi. savaş sahneleri, saray ve oba dekoru son derece gerçekçi. eksik olan tek şey film müziği...
    Cevapla