Mahur ne demek ve Mahur isminin anlamı nedir? Mahur ismi Kuran'da geçer mi?

22 Mart 2021, 20:16
Mahur ne demek ve Mahur isminin anlamı nedir? Mahur ismi Kuran'da geçer mi?

Mahur sözcüğü, son dönemlerde merak edilen kelimeler arasında yer alıyor. Özellikle Maraşlı dizisindeki Mahur karakterinden sonra kelimenin anlamı daha da merak edildi. Peki, Mahur ne demek? Mahur ismi ne anlama geliyor? Mahur TDK kelime anlamı nedir?

Farsça kökenli olan Mahur Türkçede yerleşik olarak kullanılan isimlerden biridir. Ancak yakın zamana kadar çok bilinen isimler arasında yer almıyordu. Bu ismin en önemli özelliklerinden biri hem kız hem de erkek çocukları için kullanılabilmesidir. Kökeni Farsça olmasına rağmen Türkçe üzerinden önemli bir anlama sahiptir.  Türk Dil Kurumu mahur kelimesi için karşılık olarak, ‘Klasik Türk müziğinde bir makam’ ifadesini sunuyor. Mahur makamı neşeli, şen bir makamdır. Özellikle eski dönemlerde klasik Türk müziği üzerinden dile getirilen eserler konusunda geliştirilmiş özel bir makam olarak söylemek mümkün. 

MAHUR NE DEMEK?

Klasik Türk müziğinin çıkış yaptığı dönemlerde adapte olan Mahur kelimesi, Türkiye'de yerleşik olarak kullanılan sözcüklerden biridir. Kökeni Farsçadan gelen bu kelime Türkçe üzerinde, ‘Klasik Türk müziğinde ele alınmış bir makam’ olarak değerlendirilmektedir. Pek çok anonim ile beraber bilindik eserler Mahur makamı üzerinden ele alınmak suretiyle söylene bilmektedir. Günümüzde hala çok yaygın olarak değerlendirilen ve bu makam üzerinden söylenen şarkılar bulunmaktadır.

MAHUR İSMİNİN ANLAMI;

Türk musikisinde rast perdesinde karar kılan bir makam anlamına gelen Mahur ismi yeni başlayan Maraşlı dizisindeki Alina Boz karakterinin ismi olmasından sonra anlamı merak edildi. Mahur ismi hem kız bebeğe hem de erkek bebeğe konulabiliyor. Kökeni Farsça olmasına rağmen Türkçe üzerinden önemli bir anlama sahiptir. Mahur ismi Kur'an'da geçmemektedir. 

MAHUR İSMİ KURAN'DA GEÇER Mİ?

Mahur isminin yeni yeni bilinmesiyle Kur’an’da geçip geçmediği de merak edilmeye başlandı. Mahur ismi Kur’an’da geçmiyor.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar