Yerli ve yabancı turistlerin gezi rotalarını oluştururken ilk tercihi haline gelen Prag, Orta Avrupa’nın en dikkat çekici şehirlerinden biridir. Sokaklarında dolaşırken adeta bir zaman makinesinde gibi hissedeceğiniz Prag’da gezilecek ve görülecek yerler nerelerdir? İşte cevaplar…

Avrupa’nın en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden biri olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olma unvanına sahiptir. Yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın en etkileyici şehirlerinden biri olan Prag, masalsı bir güzelliği gözler önüne seriyor. Vitava Nehri üzerine kurulmuş olan kent, “Avrupa’nın Kalbi” olarak bilinmektedir. Şehir, köklü tarihi ve kültürel zenginliği ile odak noktası haline gelmiştir. Barok ve Rönesans esintilerinin gözler önüne serildiği bu harikulade şehirde, rengârenk sokaklarda huzurlu bir yürüyüş yapmaya bayılacaksınız. Prag’da keşfedilmesi gereken pek çok aktivite ve görülmesi gereken birçok muazzam güzellikte yer bulunmaktadır. Gelin, Prag hakkında bilinmesi gereken her şeyi birlikte öğrenelim.

PRAG KALESİ

Lesser Town olarak isimlendirilen bölgede yer alan “Prag Kalesi”, dünyanın en büyük ve en ihtişamlı kalesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca Guinnes Rekorlar Kitabı’nda yer alan kale; dünyanın en büyük antik kalesi olarak tarihe geçmiştir. Her sene milyonlarca turisti ağırlayan kale, şehre hâkim geniş bir tepede bulunmaktadır.

Bu muazzam yapı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Premysl Haneda tarafından 9. Yüzyılda inşa edilen kale, günümüzde Çek Cumhurbaşkanlığı Resmi Konutu olarak kullanılmaktadır.

ASTRONOMİK SAAT KULESİ

1440 tarihinde inşa edilen "Astronomik Saat Kulesi", Orta Çağ döneminin en değerli eserlerinden biridir. Dünyanın en eski üçüncü astronomik saati olan bu şahane eser, 3 kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda; ölümü, aç gözlülüğü, sefayı ve kibri yansıtan 4 heykel bulunmaktadır. İkinci kısımda; zaman ve güneş ile ayın hareketlerini ifade eden bir mekanizma yer almaktadır. Saatin üçüncü kısmında ise; tarih ve burçlar vardır.


1865 tarihinde saatin üst kısmına iki pencere eklenmiştir ve bu pencereler içerisine 12 havariyi temsil eden havari figürleri konumlandırılmıştır. 


Eğer burayı görmeye gelirseniz mutlaka kulenin üst katında yer alan gözlem kulesine çıkmayı unutmayın. Bırakın muhteşem Prag manzarası ayaklarınızın altına serilsin…

PETRİN TEPESİ VE PETRİN TEPESİ GÖZLEM KULESİ

15.yüzyılda üzüm bağlarıyla büyük bir üne kavuşan “Petrin Tepesi”, 1825 tarihinde halka açılmıştır. Yerli ve yabancı turistler için vazgeçilmez bir yer olan Petrin tepesi, Prag’ın eşsiz manzarasını gözler önüne seriyor. Tepenin içerisinde Aynalar Labirenti, Strahov Stadyumu, Karel Hynench Macha Heykeli ve Açlık Duvarı gibi ilgi çekici eserler yer almaktadır. 


1891 yılında inşa edilen "Petrin Tepesi Gözlem Kulesi" ise 60 metre yüksekliğindedir. Tasarımında Paris’in ünlü yapısı Eyfel Kulesi’nin örnek alındığı kulenin en üst kısmına çıkmak için 299 basamak çıkmanız gerekiyor. 

CHARLES KÖPRÜSÜ

Prag’ın en önemli sembollerinden biri olan 516 metre uzunluğundaki "Charles Köprüsü", 15. Yüzyılda inşa edilmiştir. Barok mimarinin izlerini taşıyan köprünün etrafında yaklaşık 30 adet heykel bulunmaktadır.

Vitava Nehri üzerinde yer alan bu şaheserin bulunduğu yerde geçmişte tarihi bir köprü yer alıyormuş ancak 1357 yılında Charles IV tarafından buraya “Charles Köprüsü” inşa edilmiştir.

DANS EDEN EV 

Ünlü dans çifti Fred ve Ginger’ın ismiyle de anılan "Dans Eden Ev", turistlerin en çok geldiği yerler arasında yer almaktadır. Burada birbirinden farklı pozlar vererek bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz.

1992-1996 yılları arasında inşa edilen Dans Eden Ev, Postmodern akımlarından dekonstrüktivist yapısıyla dikkat çekmektedir.

MÜZELERİ KEŞFEDİN!

Her biri görülmeye değer güzellikte olan onlarca müzeye ev sahipliği yapan Prag’da mutlaka görmeniz gereken müzeler ise şunlardır: 
Mumya Müzesi, Fosil Müzesi, Kafka Müzesi, Karel Zeman Müzesi ve Mucha Müzesidir.

İLİŞKİLİ HABER

2021 yılının en trend modası: Nap Dress sokaklara döküldü

BİR YORUM YAPIN 0