Dünyanın en köklü uygarlıklarından biri olan İran, görkemli yapılarıyla göz alıcı bir mimariyi gözler önüne sermektedir. Her yıl binlerce turiste kapılarını aralayan Gülistan Sarayı ise İran’ın zengin mimarisinin sembolü olarak görülmektedir. Peki, Gülistan Sarayı nerededir? Gülistan Sarayının özellikleri nelerdir? İşte cevaplar…

Birçok medeniyetin tarihi dokularına ev sahipliği yapan İran, büyük bir kültürel coğrafyayı içerisinde barındırmaktadır. Tarihi bağlamda çok kıymetli bir yer edinen Tahran ise İran’ın başkenti olarak karşımıza çıkmaktadır. İran’da yaklaşık olarak 84 milyon insan yaşamaktadır ve ülkenin nüfusunun 8’de 1’i Tahran’da hayatını sürdürmektedir. Tahran, modernite ve tarihselliği bir arada yaşamanıza imkân tanıyan doğu medeniyetlerinin ihtişamını gözler önüne sermektedir. Kültürel zenginliği ve etkileyici mimari yapılarıyla göz kamaştırıcı bir şehir olan Tahran’da en dikkat çeken yapı ise Gülistan Sarayıdır. Tahran’ın incisi niteliğinde olan Gülistan Sarayını gelin birlikte keşfedelim.

GÜLİSTAN SARAYI NEREDE?

"Gül Bahçesi" anlamına gelen "Gülistan Sarayı", Tahran’ın en eski ve en değerli yapılarından biri olma özelliğine sahiptir. İran’ın başkenti Tahran’ın güneyinde yer alan saray, Erg Meydanı yakınında bulunan eski Tahran surlarının sınırları içerisinde konumlandırılmıştır.

Kaçar Hanedanı döneminin eseri olan Gülistan Sarayının inşası ilk olarak Safevi hükümdarı I.Tahmasb tarafından kale olarak şekillendirilmiştir. İranlı sanatçılar ve mimarlar için hala daha ilham kaynağı olmaya devam eden bu özel yapı, Kaçarlar döneminde bambaşka bir atmosfere bürünerek saraya dönüştürülmüştür. 

Görenleri etkisi altında bırakan Gülistan Sarayı, farklı hanedanlıkların dokularını içerisinde muhafaza ettiği için İran’ın dev kültürel mimarisini gözler önüne sermektedir. Saray, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Safevi Hanedanlığında sıklıkla tercih edilen turkuaz rengi süslemelerde dikkat çekerken; Kaçarların geleneksel İran Mimarisinde ağırlıklı olarak kullanılan siyah ve sarı da sarayın ana renklerini ortaya çıkarmaktadır. İki hanedanlıkta temel olarak seçilen unsurlar, sarayın içerisinde ahenkli bir şekilde kullanılmıştır.

Şahların gözde adresi olan Gülistan Sarayı, yüksek tavanları, el emeği ahşap oymaları ve görkemli sütunlarıyla zengin bir dekorasyon örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Paha biçilemez İran halıları zeminlerde zengin bir görünümü ağırlarken; tarihin izlerini taşıyan perdelerle de muhteşem bir bütünsellik yakalanmıştır. Farklı seramik örneklerinin yer verildiği saray, İran el sanatları ve mimarisinin en ihtişamlı şaheseri olarak görülmektedir.

İnce işlemeleriyle odak noktası haline gelen saray 17 farklı bölümden oluşmaktadır. Zarafet ve asaletin sözlük anlamı olan Gülistan Sarayı’nda İranlı ünlü ressam Kemal-ul Mülk’ün eserleriyle de zenginlik katılmıştır. 

Birçoğu Avrupa’dan gelen görkemli avizeler ile çevrelenen sarayın her bir köşesi ziyaretçilerine harikulade bir görsel şölen sunuyor. Kristal avizeleri yakından görmek isterseniz sarayın bölümlerinden biri olan Aynalı Salon’a mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Gülistan Sarayı’nın içerisinde benzersiz özellikte farklı salonlar bulunmaktadır. Bunlar; Güneş Binası, Elmas Salonu, Mermer Taht Salonu, Selam Salonu, Müze Salonu, Badgir Binası, Aynalı Salon, Havuz Odası, Kerim Hanlı Halveti, Fildişi Binası, Berelyan Binası ve Ebyez Sarayı şeklindedir.

PEKİ GÜLİSTAN SARAYINA NASIL GİDİLİR?

İstanbul'dan Gülistan Sarayı'na gidebilmeniz için İran'ın başkenti Tahran'a gitmeniz gerekiyor. Hava yollarını kullanarak minimum 703,52 TL'ye alabileceğiniz uçak bleti ile yaklaşık 20 saat 25 dakika içerisinde İstanbul'dan Tahran'a ulaşabilirsiniz.

Tahranın merkezinde yer alan Gülistan Sarayı'na metro ile gidebilmek mümkün. Bunun için metro kullanarak Panzdeh Khordad durağında inebilir ve Gülistan Sarayına ulaşabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Supla nedir, hasır iple supla nasıl yapılır? Evde çok kolay iple supla yapımı...

BİR YORUM YAPIN 0