Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen "Ata Tohumu" projesi kapsamında toplanan ata tohumlarından elde edilen fideleri diken kadınlar ürünlerini toplamaya başladı.

Kocaeli'de, Başkan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen "Ata Tohumu" projesi kapsamında toprakla buluşan "ata tohumları" ilk mahsullerini verdi.

İLİŞKİLİ HABERAta tohumu nedir? Ata tohumu ne işe yarar? Yerli atalık tohum neden önemli

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, proje kapsamında kentteki kırsal mahalleleri gezerek 57 kadından 491 ata tohumu topladı.

Katırcıoğlu, proje kapsamında Kocaeli'de, İl Tarım ve Orman Müdürlüğüyle birlikte ata tohumu toplamaya başladığını anlatarak şöyle devam etti:

"Herkes Kocaeli'yi sanayi ve ticaret şehri olarak bilir, tarımın olmadığını düşünür, fabrika bacalarının yükseldiği bir şehir olarak hayal eder ama Kocaeli tarım ve turizme yönelik şahane bir şehirdir. Kocaeli'de 491'den fazla ata tohumu topladık ve bunları Bakanlığa ilettik. Bunların 250'si yerel tohum olarak tohum bankasına konuldu, 160'ı çimlendirildi ve çoğaltılarak Türkiye genelinde isteyen çiftçilerimize dağıtıldı. Yani Kocaeli çok büyük bir potansiyeli içinde barındırıyor. Bu daha bir senelik bir çalışma. Köylerde bize sürekli talep geliyor, halkımız bu konuda çok duyarlı. Ata tohumlarının çoğaltılması konusunda çok büyük bir bilinç ve istek var. İzmir'den sonra en fazla tohum toplanan şehir Kocaeli oldu."

İLİŞKİLİ HABER

Kibariye'nin zor anları! Rüzgara masa örtülü önlem

İLİŞKİLİ HABER

Uykusu gelen M. Ali Erbil Sibel Can konserini yarıda bırakıp gitti

İLİŞKİLİ HABER

"İkimizin Sırrı" dizisi konusu nedir, oyuncuları kimlerdir? İkimizin Sırrı hangi kanalda?

BİR YORUM YAPIN 0