Bursa nerede? Bursa'da gezilecek yerler nerelerdir? Bursa'ya nasıl gidilir?

Turistik açıdan en sevilen şehirlerimizden biri olan Bursa'da özellikle sonbahar ve kış aylarında harika bir tatil yapabilirsiniz. Hem tarihi yapıları hem de göz kamaştıran doğasıyla dikkatleri üzerine çeken şehir hakkında tüm detayları sizler için araştırdık. Peki Bursa nerede? Bursa'da gezilecek yerler nerelerdir? Bursa'da nerelere gidilir? İşte yanıtlar...

Doğusundan batısına pek çok medeniyetin ayak izlerini taşıyan bu eşsiz coğrafyada en dikkat çeken şehirlerimizden biri de Bursa. Doğal bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla her yıl binlerce seyahat severe kapılarını aralayan Bursa'nın güçlü tarihi ve zengin kültürü burayı değerli kılan özelliklerinin başında geliyor. Geçmişte Osmanlı İmparatorluğu'nun en gözde şehri olarak bilinen Bursa'ya dört mevsim gelerek etkileyici mimari yapıların ve değerli dini eserlerin arasında tarihte ufak bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Gelin, ülkemizin nadide güzelliği Bursa'da gezilecek yerleri birlikte adım adım keşfedelim.

Erzurum nerede, hangi bölgede? ErzurumİLİŞKİLİ HABERErzurum nerede, hangi bölgede? Erzurum'da gezilecek yerler nerelerdir? Erzurum'a nasıl gidilir?

BURSA NEREDE?

Marmara Bölgesi'nde yer alan Bursa geçmişte "Hüdavendigar" ismiyle anılmaktaydı. Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova'nın yer aldığı şehrin, kuzeydoğusunda ise Kocaeli ve Sakarya bulunmaktadır. Doğusunda Bilecik ve güneyinde Kütahya ve Balıkesir'in komşu olduğu şehir konum olarak önemli bir yerde konumlanmaktadır. 17 ilçeden oluşan şehrin en kalabalık ilçesi ise Osmangazi'dir. Aynı zamanda Bursa, Türkiye'nin en kalabalık dördüncü şehri olduğu için yaşamın hızlı ve yoğun olduğu bir yerdir. Eşsiz bir güzelliği içerisinde barındıran şehir, 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında Dünya'da 28; Türkiye'de ise 1'inci seçilmiştir. 

Bursa

Bursa

BURSA'DA NERELERE GİDİLİR? BURSA'DA GEZİLECEK YERLER

Bursa, doğal ve tarihi güzellikleriyle geçmişten günümüze önemli bir şehir olarak görülmektedir. Özellikle Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olan şehirde tarihi çarşılar, maneviyatın sembolü olan camiler, kış aylarında bembeyaz bir masala dönüşen kayak merkezleri ve bunun yanı sıra her biri şaheser olan tarihi yapılar göz kamaştırıcı bir manzarayı gözler önüne sermektedir. Eğer Bursa'ya gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka görmeniz gereken yerler şu şekilde:

  • Ulu Camii
  • Suuçtu Şelalesi
  • Uludağ
  • Eski Aynalı Çarşı
  • Irgandı Köprüsü
  • Cumalıkızık

ULU CAMİİ

Bursa'nın en önemli tarihi yapılarından biri olan Ulu Camii, Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid tarafından Niğbolu Zaferi sonrasında inşa edilmiştir. 1399 yılında tamamlanan caminin mimari ise Ali Neccar olduğu söylenmektedir. Yıllar içerisinde istila, deprem ve yangın gibi çeşitli zararlara uğrayan cami; yapılan restorasyon çalışmalarıyla günümüzdeki haline ulaşmayı başarmıştır.

Ulu Camii

Ulu Camii

Osmanlı Mimarisinde önemli bir yer edinen çok kubbeli camilerin en önemli örneklerinden biri olan Ulu Camii, dikdörtgen bir planla inşa edilmiştir. Caminin içerisinde yer alan çiniler, minyatürler ve ahşap oymalar, Ulu Cami'yi özel kılmaktadır. Eğer Bursa'ya gelirseniz mutlaka burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Ulu Camii özellikleri

Ulu Camii özellikleri

SUUÇTU ŞELALESİ

Bursa'nın Mustafa Kemal Paşa ilçesine 17 kilometre uzaklıkta yer alan Suuçtu Şelalesi, doğa severler için eşsiz bir gezi rotası oluşturmaktadır. Dört mevsim gidilmeye uygun olan şelale, özellikle doğa fotoğrafçılarının uğrak noktalarından biri haline gelmiştir.

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi

Çevresinde çok miktarda kayın ağacının bulunduğu şelale, fay hattının çökmesi sonucu şuan ki görüntüsüne kavuşmuştur. Dilerseniz aileniz ve sevdiklerinizle burada piknik yapabilir ya da doğayla baş başa kalarak huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz.

Suuçtu Şelalesinden kareler

Suuçtu Şelalesinden kareler

ULUDAĞ 

Uludağ, 1961 yılında milli park unvanını alan kayak merkeziyle tüm Türkiye'nin kış turizm merkezi gelmiştir. Marmara bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ, özellikle Aralık ve Nisan ayları arasında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

UludağİLİŞKİLİ HABERUludağ'da bir gün boyunca neler yapılır? Nerelere gidilir?

Uludağ

Uludağ

Hafta içi sakin ve huzurlu bir tatil imkanı sunan Uludağ'da sonbahar ve kışın tadını çıkarabilirsiniz.

Uludağdan kareler

Uludağdan kareler

ESKİ AYNALI ÇARŞI

Bursa'nın önemli tarihi yapılarından biri olan Eski Aynalı Çarşı, geçmişte Orhan Külliyesi'nde yer alan bir hamam olarak kullanılıyordu. 1399 yılında Osmanlı Padişahı Orhan Bey tarafından inşa edilen yapı, 1584 yılında meydana gelen yangınla hasar görse de yapılan restorasyon çalışmalarıyla şuan ki haline ulaşmıştır. Eski Aynalı Çarşının bu ismi almasının sebebi ise; yapılan onarımlar sonrasında çarşıya gelen bir tüccarın, çarşı duvarına ayna astırmasından kaynaklanmaktadır.

Eski Aynalı Çarşı

Eski Aynalı Çarşı

Şuan da Aynalı Çarşıda genellikle antika ve mücevher satan toplamda 15 dükkan yer almaktadır. Ayrıca Eski Aynalı Çarşı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne aittir. 

Eski Aynalı Çarşıdan kareler

Eski Aynalı Çarşıdan kareler

IRGANDI KÖPRÜSÜ

Bursa'da yer alan Irgandı Köprüsü, görenleri hayrete düşüren yapısıyla zanaatçıların geleneksel el sanatlarını sergilediği bir yer olarak faaliyet vermektedir. Irgandılı Ali'nin oğlu Hacı Muslihiddin tarafından 1442 yılında inşa edilen bu köprünün üzerinde çarşı yer alması burayı özel kılmaktadır. 

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü

Dünyada sayılı yerlerden biri olan Irgandı Köprüsünün önünde fotoğraf çekilmeden Bursa'dan dönerseniz çok şey kaçırırsınız!

Irgandı Köprüsü akşam görünümü

Irgandı Köprüsü akşam görünümü

CUMALIKIZIK

Osmanlıların Bursa'da ilk yerleştiği alanlardan biri olan Cumalıkızık, Osmanlı tarihinin dokusuna yakından şahitlik edebileceğiniz binalarıyla ün salmıştır. 2000'de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Cumalıkızık'ta Osmanlı dönemine ait 270 evin 180'i şuanda kullanılmaya devam edilmektedir. Moloz taş, ağaç ve kerpiç kullanılarak inşa edilen evlerin çoğunluğu 3 katlı olmakla beraber; sarı, beyaz, mavi ve mor rengin kullanımı göze çarpmaktadır. 

Cumalıkızık

Cumalıkızık

Uludağ etekleri ve vadileri arasında kalan köylerin her biri "kızık" olarak nitelendirildiğinden dolayı köyün ismi de "Cumalıkızık" olarak bilinmektedir. Sakin ve dingin anlara kucak açmak isterseniz; mutlaka Cumalıkızık köyüne uğramalısınız.

Cumalıkızıktan kareler

Cumalıkızıktan kareler

BURSA'YA NASIL GİDİLİR?

İstanbul'dan Bursa'ya gitmek istiyorsanız; karayolu yada denizyolunu tercih edebilirsiniz. Eğer özel aracınız ile Bursa'ya gitmeyi planlıyorsanız; ortalama 154 kilometre mesafede yer alan şehre yaklaşık 2 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. 

İstanbul'dan Bursa'ya otobüs seferleri aracılığıyla ulaşmak isterseniz; en uygun 125,00 TL'ye satın alabileceğiniz otobüs bileti ile yaklaşık 2 saat 52 dakika içerisinde yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bursa'ya deniz yolculuğunu kullanarak ulaşmayı hedefliyorsanız; İDO ve BUDO'nun düzenlediği seferler ile Mudanya ve Güzelyalı feribot iskelelerine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İDO aracılığıyla düzenlenen seferlerin uğramalı olacak şekilde kalkış-varış noktaları şu şekildedir:

  • Bursa – Yenikapı – Kadıköy
  • Bursa – Armutlu – Armutlu Tatil Köyü –Yenikapı – Kadıköy
  • Bursa – Yenikapı

Bursadan kareler

Bursadan kareler

En güzel mug modelleri ve fiyatları nedir? 2022 En iyi kahve ve çay kupa modelleri

İLİŞKİLİ HABER

En güzel mug modelleri ve fiyatları nedir? 2022 En iyi kahve ve çay kupa modelleri
Şarkıcı Hadise'nin sahne kostümleri! 2022 yılının en beğenilenleri arasında...

İLİŞKİLİ HABER

Şarkıcı Hadise'nin sahne kostümleri! 2022 yılının en beğenilenleri arasında...
Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0