Yüzyıllardır İstanbul'un göz bebeği haline gelen Ayasofya Camii, mimari özellikleri ve kültürel zenginliğiyle muhteşem bir atmosferi solumanıza olanak tanıyor. Ramazan ayında bir ilke imza atmaya hazırlanan Ayasofya Camii'de 88 yılın ardından ilk kez teravih namazı kılınacak. Peki Ayasofya Camii nerede? Ayasofya Camii'ne nasıl gidilir? İşte bilinmesi gereken her şeyi haberimizde sizler için açıkladık.

Köklü tarihi ve zengin kültürel dokusuyla yüzyıllardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, her köşesinde eşsiz güzellikler barındırıyor. Mavi ve yeşilin harmanlandığı göz kamaştıran manzaralar ve etkileyici mimarisiyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını aralayan bu kentte zamanın durduğunu hissedebilirsiniz. Özellikle sanat ve mimarlık tarihinde dünyanın en önemli yapılarını içerisinde barındıran İstanbul'un en dikkat çeken yerlerinden biri de Ayasofya Camii'dir. Gelin, geçmişten günümüze İstanbul'un en önemli simgelerinden biri haline gelen Ayasofya Camii'ni adım adım keşfedelim.

İLİŞKİLİ HABERDolmabahçe Sarayı nerede, ne zaman yapıldı? Dolmabahçe Sarayı'na nasıl gidilir?

AYASOFYA NE DEMEK? AYASOFYA CAMİİ NEREDE? 

Eski Yunancada "Aya" sözcüğü "kutsal azize", "Sofya" sözcüğü ise "bilgelik" anlamını taşımaktadır. Bundan dolayı Ayasofya, kelime anlamıyla "kutsal bilgelik" olarak nitelendirilmektedir. Tarih boyunca İstanbul'un kültür beşiği haline gelen Ayasofya Camii, İstanbul'un Fatih semtinde yer almaktadır. Sultanahmet Meydanı'nda bulunan bu tarihi yere Eminönü'nden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Ayasofya Camii

AYASOFYA CAMİİ'Yİ KİM YAPTIRMIŞTIR?

Ayasofya, 532 yılında Bizans İmparatoru Justinianus tarafından dönemin en değerli mimarları İsidoros ve Anthemios'a yaptırılmıştır. Yapımı 5 yıl süren bu eşsiz yapı, Hristiyanlığa ve İslamiyet'e de belli dönemlerde ev sahipliği yapmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu'nun İstanbul içerisinde inşa ettirdiği en büyük kilise olma özelliğine sahip olan Ayasofya, hükümdarların taç giyme törenlerinin gerçekleştiği yer olarak da bilinmektedir. 

Ayasofya Camii özellikleri

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in 1453'te İstanbul'u fethetmesiyle Ayasofya'nın da kaderi değişerek camiye dönüştürülmüştür. 1934 yılında müze olarak kullanıma açılan Ayasofya, 24 Temmuz 2020 tarihinden itibaren cami olarak faaliyet vermektedir. 

Ayasofya Camii mimarisi

88 YILIN ARDINDAN İLK TERAVİH!

Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi ülkemizde büyük bir sevinçle karşılanırken, bu yıl bir ilke de imza atılacak. Cami, Ramazan ayına özel 88 yılın ardından ilk kez teravih namazı için kapılarını Müslümanlara aralayacak. Ramazan ayına özel camide gerçekleştirilecek etkinliklerin yanında müftülüklerce vaazlar da verilecek. Cuma günleri sabah ezanından hemen önce temcid, diğer günlerde ise sala okunacağı öğrenildi. Osmanlı İmparatorluğu zamanında uygulanan ezan, kamet, Kur'an-ı Kerim, ilahiler, kasideler ve duaların okunduğu Ramazan ayının kadim saray geleneği "enderun usulü teravih", Ayasofya Camii başta olmak üzere 34 camide de uygulamaya geçecek.

AYASOFYA CAMİİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Sanat tarihi ve mimarlık dünyasının başyapıtlarından biri olarak görülen Ayasofya Camii, her ayrıntısıyla görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Boyutu ve mimari yapısıyla ön plana çıkan yapı, inşa edildiği dönemden itibaren yaklaşık 15 bin yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını elinde tutmuştur. 

Ayasofya Camii tarihi

Aynı zamanda o yıllarda hiçbir bazilika planlı yapı, Ayasofya'nın kubbesinin boyutundaki bir kubbe ile örtülebilmiş ve geniş bir iç mekana sahip olmadığı için Ayasofya ilkler arasına adını yazdırmıştır.

Ayasofya Camii mimarisi

Meşe ağacından yapılan kapılarıyla daha adım atar atmaz eşsiz bir atmosferi içerisinde barındıran Ayasofya'da 361 kapı bulunmaktadır. Öte yandan; 40 büyük pencerenin bulunduğu bu tarihi yapıda 107 sütun olduğu bilinmektedir.

Ayasofya Camii

Ayasofya'nın mermer kaplı duvarları dışında tüm yüzeylerini kaplayan altın, gümüş, renkli cam ve renkli mermerden yapılma mozaikler ise göz alıcı bir görünümü ziyaretçilerine sunmaktadır. Bununla beraber 1453 yılında camiye çevrilen Ayasofya'da insan figürleri içeren mozaikler, ince bir sıvayla kaplanarak doğal ve yapay tahribattan korunmuştur. 

Ayasofya Camii iç tasarımı

Sultan Abdülmecid Dönemi’nde Ayasofya'nın duvarlarına Hattat Kadıasker Mustafa İzzet Efendi tarafından 7.5 m. çapında 8 adet hat levhası yapılmıştır. "Allah, Hz. Muhammed, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin" yazılı bu levhalar İslam dünyasının en büyük hat levhaları olarak karşımıza çıkmaktadır.  

AYASOFYA CAMİİ'NE NASIL GİDİLİR? AYASOFYA'YA NASIL GİDİLİR?

İstanbul'un merkezi bir konumunda yer alan Ayasofya'ya gitmek için pek çok farklı toplu taşıma aracından faydalanabilirsiniz. Eğer tramvay kullanarak Ayasofya Camii'ne gitmek isterseniz; M1 Tramvay Hattını kullanarak "Sultanahmet Meydanı Durağında" inebilir ve birkaç dakika yürüdükten sonra Ayasofya'ya ulaşabilirsiniz.

Ayasofya Camii

İLİŞKİLİ HABERT1 Tramvay durakları ve isimleri nedir? T1 Tramvay nerelere gidiyor, saat kaça kadar?

  • Ya da otobüs kullanarak da hızlı bir şekilde Ayasofya Camii'ne ulaşabilirsiniz. Bunun için; EM2-44B-99-54E-66-35-90-91O-36KE-4A-36CE-47Ç-77Ç-336E-70FE-28-28T-30D-EM1-47-47E-33Y-92G-97A-94-33-33B-32 otobüs hatlarından faydalanabilirsiniz.
  • Eğer Anadolu Yakası'ndan geliyorsanız; Üsküdar-Eminönü ve Kadıköy-Eminönü vapurlarını kullanarak Eminönü'nde inebilir ve kısa bir yürüyüş sonrası Ayasofya Camii'ne ulaşabilirsiniz.
  • Tren kullanmak isterseniz de Halkalı-Sirkeci tren hattı ile Eminönü’nde bulunan Sirkeci Garı'na gelerek kısa bir yürüyüşün ardından Ayasofya'da olabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Ramazan ayında yapılacak ibadetler! Ramazanda okunacak en faziletli dualar

İLİŞKİLİ HABER

İlahiyatçı Yazar Adnan Şensoy'dan tavsiyeler! Çocuklara Ramazan ayı nasıl anlatılmalı?

İLİŞKİLİ HABER

Ramazan ayına girmeden ev dekorasyonu nasıl yapılır?

BİR YORUM YAPIN 0