19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda gezilecek yerler!

Tarihimizde önemli bir yer edinen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda çoluk çocuk toplanıp şehir içinde keyifli bir gezi planı oluşturabilirsiniz. İster mavi ve yeşilin buluşma noktası haline gelen doğa harikalarına ister kültürel zenginliğiyle sizleri derinden etkileyecek tarihi mekanları listenize ekleyebilirsiniz. Peki, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda gezilecek yerler nerelerdir? İşte yanıtlar...

Ülkemizin tarihinde dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919 tarihi, hem Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı gün hem de "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak her yıl kutlanmaktadır. 7'den 70'e herkesin coşkuyla kutladığı bu özel gün resmi tatil olduğu için aileniz ve sevdiklerinizle birbirinden güzel seyahat rotaları çizebilirsiniz. Özellikle şehir içerisinde gezilecek onlarca yer arasından kişisel zevklerinize hitap edecek seçenekleri araştırarak işe başlayabilirsiniz. Peki 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda nerelere gidilebilir? Gelin, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda gezip görülmesi gereken yerlere doğru ufak bir yolculuğa çıkalım.

10 KasımİLİŞKİLİ HABER10 Kasım'da ziyaret edilecek yerler nerelerdir? Anıtkabir nerede?

  • EMİRGAN KORUSU

Baharın cıvıl cıvıl etkisi kendini yaz mevsiminin sıcacık kollarına yavaş yavaş bırakırken adeta saklı bir cevher olan bir rotayla sizleri tanıştırmak istiyoruz. Rengarenk lalelerin ahenkle dans ettiği Emirgan Korusu, 19 Mayıs'ta mutlaka gitmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor.

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

İstanbul'un Sarıyer ilçesinde bulunan Emirgan Korusu, özellikle kahvaltı severler tarafından yoğun ilgi görüyor. Korunun içerisinde yer alan Sarı Köşk, Pembe Köşk veya Beyaz Köşk'te mükellef bir kahvaltı sofrasıyla 19 Mayıs tatilini değerlendirebilirsiniz. Öte yandan rengarenk çiçeklerin mis kokulu atmosferinde bol bol yürüyüş yapabilir, fotoğraf çekebilir ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. 

Emirgan Korusu Sarı Köşk

Emirgan Korusu Sarı Köşk

  • DOLMABAHÇE SARAYI

Boğaziçi sularının duru güzelliğini gözler önüne seren Dolmabahçe Sarayı, 1956 yılında Osmanlı Padişahı Sultan Abdulmecid tarafından yaptırılmıştır. Görkemli mimarisi ve köklü tarihiyle İstanbul'un gözbebeği haline gelen saray, Atatürk'ün son günlerini geçirdiği mekan olması sebebiyle manevi açıdan da önem arz etmektedir. 

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Barok, Rokoko ve Ampir özelliğindeki motiflerin ağırlıklı olarak kullanıldığı Dolmabahçe Sarayı'na 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda giderek tarihe doyabileceğiniz güzel bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. 

Dolmabahçe Sarayından kareler

Dolmabahçe Sarayından kareler

  • İSTANBUL AKVARYUM

Çocuklarıyla eğlenceli vakit geçirmek ya da içindeki çocuğu mutlu etmek isteyenler için harika bir önerimiz var! Suyun bilinmezliğini gün yüzüne çıkaran İstanbul Akvaryum, 17 bin nüfusa sahip deniz hayvanlarıyla hem bilgilendiren hem de eğlendiren bir gezi rotası çiziyor. 2 yaşa kadar çocukların ücretsiz girebildiği, diğer çocukların ise yaş gruplarına göre ücretlendirildiği akvaryum, 19 Mayıs tatilinde mutlaka gezebileceğiniz yerler arasında bulunmalı.

İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum

Karadeniz'den Pasifik Okyanusu'na kadar uzanan iklimlerin yanı sıra akvaryumda bir adet de yağmur ormanı yer alıyor.

İstanbul Akvaryumundan kareler

İstanbul Akvaryumundan kareler

  • NAKKAŞTEPE MİLLET BAHÇESİ

İstanbul'da gezilecek yerler denildiğinde elbette listenizde Nakkaştepe Millet Bahçesi'ne de yer vermelisiniz. Bir dinlence alanı olmasının yanı sıra içerisinde pek çok aktivite alanı barındıran Nakkaştepe Millet Bahçesi, toplamda 50 bin m² alan üzerine kuruludur. İstanbul'un Üsküdar semtinde yer alan millet bahçesinde macera parkından piknik alanlarına kafelerden kamp alanlarına kadar vakit geçirebileceğiniz seçeneklere şans verebilirsiniz.

Nakkaştepe Millet Bahçesi

Nakkaştepe Millet Bahçesi

Aynı anda yaklaşık 2 bin 500 kişiye hizmet verebilen bu kompleks 19 Mayıs tatilinizde size ve çocuklarınıza çok iyi gelecek!

Nakkaştepe Millet Bahçesinden kareler

Nakkaştepe Millet Bahçesinden kareler

  •  BARIŞ MANÇO MÜZESİ

Türkiye'nin en sevilen sanatçılarından biri olan Barış Manço'nun yaşadığı, eserlerini ürettiği evi, günümüzde Barış Manço Müzesi olarak ziyaretçilerine kapılarını aralıyor. İstanbul'un Kadıköy ilçesinde yer alan ev, sevilen sanatçının "Bir insan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o zaman ölmüş sayılır" sözünden yola çıkarak 2010 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Barış Manço Müzesi

Barış Manço Müzesi

Özellikle çocuklu ailelerin 19 Mayıs tatilinde gidebileceği yerler arasında bulunan müzede son derece nostaljik bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Barış Manço Müzesinden kareler

Barış Manço Müzesinden kareler

19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanacak!

İLİŞKİLİ HABER

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanacak!
Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0