En kolay yumuşacık poğaça yapmanın püf noktaları nelerdir? Poğaça hamurunun püf noktaları

Pastanelerde, fırınlarda veya kafelerde mis gibi kokan, tam kıvamında, puf puf ağızda dağılan enfes poğaçanın püf noktasını tüm kadınlar merak eder. Evde özenle yapılan poğaçanın yumuşacık ve puf puf olmasını istiyorsanız mutlaka püf noktalarına dikkat etmelisiniz. Peki puf gibi yumuşacık poğaça yapmanın püf noktaları neler? Poğaça yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Öğrenmek için detayları inceleyebilirsiniz.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Hamur işi lezzetlerinin arasında günün her saatinde; isterseniz kahvaltı isterseniz çay saatlerinde isterseniz de kadın günlerinde tüketebileceğiniz poğaçayı yapmak biraz özen ister. Poğaça yaparken bazen doğru kıvamı tutturamıyor, bazense doğru tarifi bulamadığımız için istediğimiz sonuca ulaşamıyoruz. Tam kıvamında üstelik soğuduğunda bile kurumayan enfes bir poğaça hazırlamak isteyenlere muhteşem önerimiz var. Yumuşaklığı, ağızda dağılan kıvamıyla adeta misafirlerinizi hayran bırakacak bir poğaça yapmanın püf noktalarını bugünkü yazımızdan öğrenebilirsiniz.

En kolay poğaça tarifi hangisi? Yumuşacık, bayatlamayan pratik poğaça tarifleriİLİŞKİLİ HABEREn kolay poğaça tarifi hangisi? Yumuşacık, bayatlamayan pratik poğaça tarifleri

En farklı sarımsaklı poğaça nasıl yapılır? Pratik sarımsaklı poğaça tarifiİLİŞKİLİ HABEREn farklı sarımsaklı poğaça nasıl yapılır? Pratik sarımsaklı poğaça tarifi

- Poğaçanın hamurunu hazırlamaya başlamadan önce mutlaka tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Puf gibi kabaran bir poğaça yapmak emek ve sabır isteyen bir tariftir.

- Süt ile yapılan hamur işi tarifleri mutlaka daha yumuşak olur. Bu yüzden poğaça tarifinde su ilave edin diyorsa, süt ile yer değişikliği yapabilirsiniz.

Şipşak poğaça tarifi! En kolay poğaça nasıl yapılır?İLİŞKİLİ HABERŞipşak poğaça tarifi! En kolay poğaça nasıl yapılır?

Poğaça yapmanın püf noktaları

Poğaça yapmanın püf noktaları

- Pofuduk poğaça yapmanın bir diğer sırrı ise, sütün ılıkken eklenmesidir. Poğaçaların yumuşacık olmasını sağlamak istiyorsanız tüm malzemelerin oda sıcaklığına gelmesini beklemeniz yetmiyor, sütü cezvede el yakmayacak şekilde ısıtarak tarife eklemelisiniz.

- Yumuşak bir poğaça yapmak için toz ürünleri özellikle de un gibi; eleyerek tarife ilave etmelisiniz. 

Sütlü bayatlamayan poğaça nasıl yapılır? Uzun süre bayatlamayan poğaça tarifiİLİŞKİLİ HABERSütlü bayatlamayan poğaça nasıl yapılır? Uzun süre bayatlamayan poğaça tarifi

Poğaça yapmanın püf noktaları nelerdir?

Poğaça yapmanın püf noktaları nelerdir?

- Poğaçanın hamurunu ele yapışmayacak kıvamda olmalı ve elinizle yoğurmalısınız.

Hamurun tam kıvamında olup olmadığını öğrenmek için ise, parmağınızı batırarak da test edebilirsiniz. Eğer hamurda bir çukur açılıyor ve hemen eski haline geri dönüyorsa hamurunuz olmuş demektir.

Hamurunuzun mayalanması için bekletirken üzerine nemli bir bez örtün.

Hamurunuzun mayalanması için bekletirken üzerine nemli bir bez örtün.

- Hamurunuzun mayalanması için bekletirken üzerine nemli bir bez örtün. Bu adım hamurun daha düzgün ve hızlı bir şekilde mayalanmasını sağlayacaktır.

Eğer böyle bir bez bulamıyorsanız hamurun bulunduğu kabın üzerini streç filmle kapatmayı da bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

Poğaçanın pişerken kabarıklığının gitmemesi için beklettikten sonra yeniden yoğurmalısınız.

Poğaçanın pişerken kabarıklığının gitmemesi için beklettikten sonra yeniden yoğurmalısınız.

- Poğaçanın pişerken kabarıklığının gitmemesi için beklettikten sonra yeniden yoğurmalısınız.

Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0