Nefis patlıcan tatlısı nasıl yapılır? Patlıcan tatlısının püf noktaları

Zengin Osmanlı mutfağının en ilginç tatlılarından biri olan patlıcan tatlısını denemek ister misiniz? Tam şuanda mevsimi olan patlıcan tatlısının muhteşem tarifi püf noktalarıyla beraber bugünkü yazımızda. Osmanlı dönemindeki padişahların çok sevdiği patlıcan tatlısını mutlaka sizlerde denemelisiniz.

Ülkemizde patlıcanın 200 den fazla yemek çeşidi yanında, tabii ki, tatlısı da olacak. Patlıcan, mutfaklarda yaygın olarak kullanılan bir sebze türüdür. Özellikle doyurucu özelliğinden dolayı vejetaryenler tarafından tercih edilir. Kendine has tadı yanında patlıcanın sağlı açısından bir çok faydası vardır. Tam bir A vitamini deposu olan patlıcan, C,E ve K vitaminleri içermektedir. Yaz sebzeleri arasından da en çok tercih edilen patlıcan ile Osmanlı dönemine ait olan bir tatlı pişirmeye ne dersiniz?

PATLICAN TATLISI TARİFİ:

MALZEMELER

2 - 3 adet orta boy patlıcan
2 adet yumurta
250 gram şeker
200 gram su
1 kaşık tepeleme sade ya da biraz susam yağı

patlıcan tatlısı nasıl yapılır

patlıcan tatlısı nasıl yapılır

YAPILIŞI

Su ve şekerle şerbeti hazırlayın. Patlıcanları tamamen soyun ve halka halka doğrayın. Doğradığınız patlıcanları içi su dolu bir tencerenin içinde haşlayın.

Bu sırada bir kabın içinde yumurtaları çırpın. Haşlanan patlıcanları yumurtaya bulayın.

Tavaya yağ koyun ve kızdırın. Yumurtaya bulanan patlıcanları kızartın. Kızaran patlıcanları daha önceden hazırlayıp soğuttuğunuz şerbetin içine atın. 

Afiyet olsun...

patlıcan tatlısı yapımı

patlıcan tatlısı yapımı

PATLICAN TATLISININ PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Patlıcanları alırken sert olanlardan seçin.

Mümkün olduğu kadar çekirdeksiz patlıcanları kullanmaya bakın.

Tereyağı yerine sade yağ kullanmanın.

Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0