Kış aylarının boza ve sahlepten sonra en çok tüketilen içeceklerinden biri olan sıcak çikolata, içinizi ısıtırken aynı zamanda damaklara şenlik oluyor. Buram buram kokusu ile tüm mutfağı saran sıcak çikolatanın evde de yapıldığını biliyor muydunuz? Sandığınızdan daha kolay olan sıcak çikolata yapımını sizler için derledik. Aynı zamanda bu haberimizde sıcak çikolata kilo aldır mı?

Çikolata, özellikle kadınların en çok sevdiği yiyecekler listesinin başında yer alır. Doğru ve bilinçli bir şekilde tüketildiğinde inanılmaz faydaları olan çikolatanın ülkemizde yüzlerce çeşidi bulunuyor. Enerji bakımından oldukça yüksek bir besin maddesi olmasına rağmen fazla tüketildiğinde kilo yaparak çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olan çikolata kakao ağacının tohumlarına ya da çıkardığı çekirdeklerine bir takım işlem uygulanarak, çeşitli koruyucular ve besin maddeleri ile karışım sonucu yapılıyor. Hiç kuşkusuz dünyanın en çok tüketilen yiyeceklerinden biri olan çikolatadan yapılan lezzetler arasında sıcak çikolata da yer alıyor. Çikolatanın sıcak sütle hazırlanmış formu olan sıcak çikolata, serotonin üretimini artırarak kişiyi mutlu ediyor. Soğuk kış günlerinin en sevilen içeceklerinden biri olan sıcak çikolatayı sevdiklerinize ikram etmek isterseniz hazırladığımız tarifi uygulayabilirsiniz. Üstelik bu haberimizde sıcak çikolatanın kalorisini de öğrenebilirsiniz.

sıcak çikolata yapımı

İLİŞKİLİ HABERKışın içinizi ısıtacak enfes içecek tarifleri! Evde boza ve sahlep...

SICAK ÇİKOLATA TARİFİ:

MALZEMELER

300 ml. yarım yağlı süt
1 yemek kaşığı kakao
50 gram bitter çikolata
1 yemek kaşığı toz şeker

sıcak çikolata

YAPILIŞI

Süt, kakao ve toz şekeri cezvede güzelce karıştırın. Daha sonra bitter çikolatayı benmari usulü eritin.

Kaynayan sütlü karışımı fincana alın. Erittiğiniz çikolatayı da ilave ettikten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun...

İLİŞKİLİ HABERLekeli kahve Macchiato nasıl hazırlanır? Macchiato evde yapmanın püf noktaları

sıcak çikolata kilo aldırır mı

SICAK ÇİKOLATA KİLO ALDIRIR MI?

  • En çok kadınların tükettiği sıcak çikolata süt, kakao, şeker ve bitter-sütlü çikolatanın bir karışımıdır. Kalorisine bakıldığında yaklaşık olarak 1 su bardağı sıcak çikolata (200ml) 300 kaloridir. Sıcak çikolatanın tüketim miktarının saptanmasında içeriğindeki kakao ve şeker oranı önemlidir. 
  • Sıcak çikolata toz, soğuk havalarda tercih edebilirsiniz. Kalorilerinizi de kontrol altında tutmak istiyorsanız yarım yağlı süt veya yağsız süt ile deneyebilirsiniz. Toz olanı 74 kaloridir.

İLİŞKİLİ HABER

1 bardak sıcak çikolata kaç kalori? Diyette sıcak çikolata içilir mi? Sıcak çikolatanın faydası

BİR YORUM YAPIN 0