Tavada fındık kavurması nasıl yapılır? Kabuklu fındık kavurmasının püf noktası

Ülkemizde bolca yetişen fındıkları her zaman taze ve çıtır çıtır yemek için tavada kavurabilirsiniz. Kavrulan fındıkların kabukları da kolay bir şekilde çıkacaktır. Sizler de misafirlerinize sunmak için tavada ya da fırında kolay bir şekilde fındık kavurması yapabilirsiniz.

Fındık, Karadeniz Bölgesinde yetişmekte olan Huşgiller ailesinin ılıman iklimleri seven üyesidir. Demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyumun yanı sıra çinko bakımından da zengin olan fındık, içeriğinde E vitamini ile protein, Omega 3 barındırmaktadır. Vücut sağlığı açısından oldukça faydalı olan fındık, hem ezme olarak hem de yemiş olarak sofralarda yerini alıyor. Sade bir şekilde de tüketilen, hem tatlıların yapımında kullanılan fındıklar, yağı çıkarılarak da tüketilir. Fındığın asıl lezzeti kavrulduğunda ortaya çıkıyor. Peki evde fındık kavurması nasıl yapılır? Tava da ve fırında en kolay fındık ezmesi tarifi bugünkü yazımızda. 

Ev yapımı fındık ezmesi nasıl yapılır? En kolay fındık ezmesi tarifiİLİŞKİLİ HABEREv yapımı fındık ezmesi nasıl yapılır? En kolay fındık ezmesi tarifi

FINDIK KAVURMASI TARİFİ:

İlk olarak fındıklarınızın sert kabuklarını kırın. Daha sonra güzelce temizleyin ve temizlenenleri derin bir kaba aktarın. Tavanın altını yakın.

Tava ısınınca fındıklarınızı koyun ve ara ara karıştırarak kısık ateşte fındıklarınızı kavurun.

Üst kısımları koyu kahve-siyah renklere dönmeye başladığında ocaktan alın. Temiz bir bezin üzerine aldığınız fındıkların üstünü kapatın. 

Sıcaklığın da etkisiyle kabukları rahatlıkla ayrılacaktır.

Fındığın faydaları nelerdir? Fındık kabuğu ve yağı ne işe yarar? Çiğ fındıktan yerseniz...İLİŞKİLİ HABERFındığın faydaları nelerdir? Fındık kabuğu ve yağı ne işe yarar? Çiğ fındıktan yerseniz...

  • Fırında fındık kavurması yapmak için; Fırınınızı 170 dereceye önceden ayarlayın. Kırılan fındıkları tepsiye dizin. Isınan fırına fındıklarınızı verin.

Her 5 dakikada bir fındığı fırından alıp tahta kaşık ya da spatula yardımıyla karıştırın. 

15-20 dakikanın sonunda fırından alıp henüz sıcakken üzerine bezin diğer yüzünü kapatıp birbirine sürtün ve kabukların çıkmasını sağlayın. 

Kavrulmuş fındıklarınızı taze ve çıtır bir şekilde saklamak için mutlaka kavanozlarda ya da kilitli poşetlerde saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun...

1 domates kaç kalori? 1 çeri domates kaç kalori? Domatesin besin değeri kaçtır

İLİŞKİLİ HABER

1 domates kaç kalori? 1 çeri domates kaç kalori? Domatesin besin değeri kaçtır
Kış günlerinin şifa kaynağı 'beyran' çorbasının faydaları nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

Kış günlerinin şifa kaynağı 'beyran' çorbasının faydaları nelerdir?

BİR YORUM YAPIN 3

HASAn 1 yıl önce

kesinlikle yanlış bilgi..'Üstündeki tabaka çok faydalı' Fındığın üstündeki ince zar tabakanın antioksidanlar açısından güçlü olduğunu vurgulayan Örem, "O nedenle de mümkünse doğal haliyle kavrulmadan tüketilmesini öneriyoruz

yalnız 1 yıl önce

tebriler saçmalamanın zirvesine çıktınız

Enver. 1 yıl önce

Kavrulan kuruyemişler zararlı hale geliyor faydasını görmek için çiğ tüketilmeli.