En kolay mıhlama (kuymak) nasıl yapılır? Uzayan mıhlama yapmanın püf noktaları

Karadeniz mutfağının en sevilen lezzetlerinin başında gelen mıhlama yörelere göre ismi ve yapılışı da değişiyor. Bir diğer ismi ile kuymak olan mıhlama, nefis Trabzon peynirinin tel tel uzamasıyla, kahvaltılara renk katıyor. Birkaç temel malzemeyle kısa sürede yapabileceğiniz pratik mıhlama tarifimiz bugünkü yazımızda.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Ülkemizin neredeyse her bölgesinde keyifle yenilen bir yemek olan mıhlama(kuymak) aslen Trabzon'da ortaya çıkmıştır. Daha çok kahvaltılarda tercih edilen mıhlama, kullanıldığı malzemeler nedeniyle doyurucudur.  Karadeniz'in nefis havası ve yemyeşil örtüsünün manzarası eşliğinde çekilmiş mıhlama fotoğrafları herkesi kendine çekmeyi başarmıştır. Mıhlama, bilinen diğer adıyla kuymak, Samsun’dan Artvin’e kadar olan Karadeniz illerinde çok popüler yemektir. Yapılan yerine göre bazı değişiklikler gösterebilir. Artvin usulü, Trabzon usulü, Rize usulü ve Iğdır usulü olarak farklı mıhlama tarifi vardır. Ama hepsinde kullanılan malzemeler aynıdır. Mıhlama; mısır unu, tereyağı, peynir üçlemesi ile yapılır.

Mıhlamanın ana malzemesinden peynir, Kolot peyniri, telli peynir veya kaşar peyniri ile yapılabilir. Sizler de aynı fotoğraflarda görülen nefis ve lezzetli mıhlamayı, Ardeşenli Yemek Vlogerı Hayri Teyze’den pratik mıhlama tarifi ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kolot peyniri nedir? Kolot peyniri nasıl yapılır? Kolot peyniri yemeklerde nasıl kullanılır?İLİŞKİLİ HABERKolot peyniri nedir? Kolot peyniri nasıl yapılır? Kolot peyniri yemeklerde nasıl kullanılır?

MIHLAMA TARİFİ:

MALZEMELER

400 gr mıhlamalı peynir (çeçil ya da kaşar da olabilir )
2 yemek kaşığı tereyağı
2,5 yemek kaşığı mısır unu
1 su bardağı su
Tuz

mıhlama (kuymak) nasıl yapılır

mıhlama (kuymak) nasıl yapılır

YAPILIŞI

Yöresel mıhlamalık peynir küçük parçalara ayrılır ve su da bekletilir.

mıhlama (kuymak)

mıhlama (kuymak)


Tereyağı eritilir.

mıhlama

mıhlama


İyice eriyen tereyağı kokusunu bırakınca içine mısır unu eklenir.Tereyağı ve mısır unu kızarıncaya kadar kavrulur.Suda bekleyen yöresel mıhlamalık peynir suyuyla beraber mısır ununa eklenir.Tahta kaşıkla ileri geri yapılarak sürekli peynir eriyene kadar karıştırılır.Kıvam yoğunlaşırsa soğuk su ilave edilip karıştırmaya devam edilir.

En kolay peynirli mısır ekmeği nasıl yapılır? Peynirli mısır ekmeğinin püf noktalarıİLİŞKİLİ HABEREn kolay peynirli mısır ekmeği nasıl yapılır? Peynirli mısır ekmeğinin püf noktaları
Eriyen peynir uzamaya başlayıp tereyağı peynirin üzerine çıkana kadar karıştırılır. Tereyağı mısır ununun üzerini kaplayınca peynir tuzsuz ise tuz ilave edilip karıştırılır.

Peynir eriyip yukarıya doğru kopmadan uzatıldığında Mıhlama hazırdır.Sıcak sıcak tavada ve mısır ekmeği ile servis edilir.

Afiyet olsun...

Püf noktası

  • Mıhlama yaparken bakır tava ve tahta kaşık kullanılmalı,
  • Mıhlamalık yöresel peynir yoksa kaşar veya çeçil peyniri kullanılmalı,
  • Peynir tuzluysa suda bekletilmeli ve kavrulan mısır ununa suyuyla beraber eklenmelidir.
İstanbul en iyi kahvaltı mekanları nerede?  İstanbul'da kahvaltı nerede yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

İstanbul en iyi kahvaltı mekanları nerede? İstanbul'da kahvaltı nerede yapılır?
Kuru meyveli vegan kurabiye nasıl yapılır? Yağsız unsuz, şekersiz diyet kurabiye tarifi

İLİŞKİLİ HABER

Kuru meyveli vegan kurabiye nasıl yapılır? Yağsız unsuz, şekersiz diyet kurabiye tarifi
Kalp sağlığına iyi gelen mucizevi besinler!

İLİŞKİLİ HABER

Kalp sağlığına iyi gelen mucizevi besinler!

BİR YORUM YAPIN 1

osman tosun 9 ay önce

mıhlama değil muhlama.. trabzonda kumak rizede muhlama .. ikisi birbirinden farklıdır.

Toplam 1 beğeni