Bigadiç güveci nasıl yapılır? Oğlak güveci tarifi

16 Ekim 2020, 17:36
Bigadiç güveci nasıl yapılır? Oğlak güveci tarifi

Balıkesir'in hayvancılığın yoğun olduğu Bigadiç ilçesinde her kasapta oğlak ve kuzu güvecin yapıldığı odun fırını bulunuyor. Türkiye'de belki de sadece bölgeye özgü görülen, tamamen damak tadına yönelik adeta bir "güveç sektörü" oluşturmuş. Daha önce denemeynler için oğlak yani diğer bir isimle bigadiç güvecinin tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye'nin önemli kırmızı et üretim merkezlerinden Balıkesir'in Bigadiç ilçesinde, seyahat edenlere güzergahlarını değiştirten bahar lezzeti "oğlak güveci", günlük 5 bin porsiyonluk tüketimle bölgede yemek turizmini hareketlendirdi. İlçede hizmet veren 10 kasap, çiğ kırmızı et ve ürünlerinin satışının yanı sıra bünyesindeki lokantalarda farklı şekillerde hazırlanmış et yemekleri de sunuyor. Bu dönemde kasap lokantalarda, en çok oğlak güveci yapılıyor. Güveç günde yaklaşık 5 bin porsiyon tüketiliyor. Ocak ve şubat aylarında doğan oğlaklar, nisan ayından itibaren kesilmeye başlanıyor ve haziran ortalarına kadar bu küçükbaşların etlerinden yapılan güveçler, fırınlarda odun ateşinde ortalama 2 saat pişirildikten sonra eşsiz bir lezzete kavuşuyor. 

BİGADİÇ GÜVECİ TARİFİ:

MALZEMELER

1 oğlak but
3 adet orta boy soğan
2 adet kapya biberi veya çarliston isteğe göre
1 baş sarımsak
5-6 adet kabukları soyulmuş domates
1 tatlı kaşığı tuz, karabiber,kekik,kırmızı toz biber

YAPILIŞI

Öncelikle but istenilen büyüklükte parçalanır veya kasapta güveçlik parçalatılır. 

Güvecin içine sırayla en alta soğanlar irice doğranır üzerine iri doğranmış kapya biberler sonra etler güzelce dizilir en üste kabukları soyulup doğranmış domatesler ilave edilerek tuz, karabiber, toz biber ve kekik eklenir ve 200 derece önceden ısıtılmış fırına verilir.

20-25 dk sonra et suyunu salacaktır bu dakikadan sonra ısıyı 180-170 aralığına düürün ve böyle yavaş yavaş 1 saat daha pişirin arada karıştırabilirsiniz.

Afiyet olsun...

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar