Edirne tava ciğeri nasıl yapılır? En kolay tava ciğeri yapmanın püf noktaları

Türkiye’nin her şehrinin ünlü bir lezzeti var ama Edirne’nin tava ciğeri sadece ülkemizde değil yurt dışında da çok ünlü. Hatta Yunanistan, Bulgaristan gibi komşu ülkelerden bu ciğeri yemek için ülkemize gelenler var. Peki Edirne tava ciğeri yemek için illa Edirne’ye mi gideceğiz? Evde Edirne tava ciğeri nasıl yapılır? İşte tava ciğerinin tarifi:

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Edirne mutfağının en bilinen, en sevilen lezzetlerinden biridir tava ciğeri. İçerisinde piştiği derince sini şeklindeki tavaya binaen bu ismi almıştır. Ciğerin incecik, kağıt gibi doğranmasından sebep “yaprak ciğeri” ismiyle de bilinir. Bu lezzet Türkiye lezzet haritasına Edirne’den işaretlenmiş olup, sembolik bir kent festivaline de adını vermiştir.
Tava ciğeri hazırlamak üzere seçilecek ciğerin süt danasından alınması tavsiye edilir. Sinirleri alınan, ciğeri çevreleyen zarın etini zedelemeden çıkarılması gerekir. Yumuşak dokulu ciğerin ince yaprak şeklinde doğranması için bıçağın çok iyi bileylenmiş olması gerekir. Aksi halde tek hamlede ince dilimler kesmek mümkün olmaz. Bu işlemi kasabınıza yaptırabileceğiniz gibi ev ortamında yapmak isteyenler için şöyle bir uygulama tavsiye edilebilir: Ciğerinizi kasabınıza sinir ve zarından ayırttıktan sonra evde soğuk su içerisinde kanını salması için 1-2 saat bekletin. Bunun için buzlu su da kullanabilirsiniz. Süzdürüp kurulattığınız ciğeri buzdolabının buzluk kısmında dondurup sertleşmesini sağlayın. Ciğer tava hazırlamazdan evvel buzluktan çıkartıp ince yaprak dilimler halinde kesin. Gelin detaylarıyla beraber tava ciğerinin yapımını öğrenelim:

Mangalda ciğer şiş nasıl yapılır? En kolay ciğer şiş tarifiİLİŞKİLİ HABERMangalda ciğer şiş nasıl yapılır? En kolay ciğer şiş tarifi

EDİRNE TAVA CİĞERİ TARİFİ:

MALZEMELER

500 gram dana ciğeri
1 su bardağı un
1 çay kaşığı tuz

Kızartmak için;

Sıvı yağ

YAPILIŞI

Ciğeri sinirlerini iyice temizleyerek yaprak şeklinde doğrayın.

Ciğer dilimlerini bir süzgece alıp bol suyla yıkayın ve kağıt havluyla kurulayın.

Una tuzu ekleyip güzelce karıştırın.

Ciğerleri una atıp her tarafını bulayın.

Sıvı yağı derin bir tavada kızdırıp ciğerleri fazla ununu silkeleyerek yağa atın.

Yapışmamaları için çatal yardımıyla ayırdığınız ciğerleri alt üst edip 1 dakika içinde yağdan alın.

Kızarmış acı biber ve kuru cacıkla servis edin.

Afiyet olsun...

BİR YORUM YAPIN 0