Günümüzde popüler olarak sevilen birçok yemeğe eklenebilen arpacık soğan, birden çok faydası olan bir besindir. Yemeklere muhteşem lezzet katan arpacık soğan evde olmadığında ne yapmalı konusunda kadınlar araştırma yapıyor. Bu durumda hepimizin aklına "Yerine başka soğan kullanamaz mıyım?" sorusu gelir. Sizin için bu sorunun cevabını araştırdık.

Arpacık soğanı, genellikle geleneksel soğan ve sarımsak arasında ince bir karışım olarak tanımlanan bir tada sahip küçük, uzun bir soğan türüdür. Pırasa, frenk soğanı, yeşil soğan, sarımsak ve beyaz, sarı ve tatlı soğan gibi diğer soğan çeşitlerinin yanı sıra Allium ailesine ait olan arparcık soğan, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, folat, B vitaminleri ve A ve C vitaminleri dahil olmak üzere daha konsantre bir protein, lif ve mikro besin kaynağıdır. Rengi bakır renginden griye kadar değişir. Arpacık soğanının iki ana türü vardır: Bunlar daha büyük ve güçlü bir tadı olan Jersey ya da “yanlış” arpacık soğanları ve daha küçük ve tadı daha hafif olan “doğru” arpacık soğanlarıdır.

Ayrıca arpacık soğanları vücudu koruyan ve kanser, kalp hastalığı ve diyabet hastalığı riskini azaltan, sebze ve meyvelerden elde edilebilen bir tür antioksidan olan flavonoid de içerir. Arpacıkların yumuşaklığı, onları daha hassas tatlar gerektiren tarifler için ideal hale getirir.

Arpacık yemenin bazı popüler yolları şunlardır:

  • - diğer sebzeler, tofu veya etin yanında ızgara,
  • - doğrayın ve kızartmaya, çorbalara ekleyin,
  • -  doğrayın ve salataların veya makarna yemeklerinin üzerine çiğ serpin,
  • - ev yapımı pizza üstünde kullanın,
  • - kıyma ve soslarla birlikte kullanın.

İLİŞKİLİ HABERHangi soğan çeşidi hangi yemekte kullanılmalı? Sarı, kırmızı ve beyaz soğan arasındaki farklar

EĞER ARPACIK SOĞAN YOKSA NE KULLANILIR?

Elinizde arpacık yoksa, en iyi ikame ortak bir soğan artı bir tutam kıyılmış veya kurutulmuş sarımsaktır. Arpacık soğanlarının ve geleneksel soğanların farklı lezzetler sunduğunu unutmayın.

Soğanları bir bütün soğan yerine değiştiriyorsanız, genellikle bir tarifte her soğan için üç arpacık kullanılması tavsiye edilir. Yine, arpacık soğanı yaygın soğan ile aynı tadı sunmaz.

Arpacık soğanları, çorbalar, salatalar ve soslar gibi çeşitli yemeklere mükemmel bir katkı sağlayabilen hafif bir tada sahiptir. Birçok tarifte, arpacık soğanları sarımsakla karıştırılmış soğanlarla değiştirebilirsiniz.

Arpacık soğanı çiğ eklemeniz gereken tariflerde kuru soğan kullanmak pek uygun olmaz. Kuru soğanın lezzeti çok baskın gelecektir.  Öte yandan arpacık soğan daha küçük ve ince katmanlı olduğundan, tarifte kuru soğan kullanacaksanız çok daha ince doğramanız gerekir.

Aynı şekilde kuru soğan yerine de arpacık soğanı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle yoğun soğan tadından hoşlanmayanlar için arpacık soğan uygun bir seçenek olabilir.

İLİŞKİLİ HABER

Hangi yemek düdüklü tencerede ne kadar sürede pişer? Düdüklü tencerede yemek pişirme süreleri

İLİŞKİLİ HABER

2021 en iyi filtre kahve makineleri modelleri ve fiyatları!

BİR YORUM YAPIN 3

Don tişört 1 ay önce

Ula biz ekmeği çöpe atan bir millet olduk arpacık ne ki?

mutlu gözde 1 ay önce

ev hanımlarımız cok yoruluyorlar çamasır,bulasıki ev süpürme 1 sogan kesmek varken niye 3 veya bes arpacık soganla ugrassınlar

Toplam 1 beğeni

yunus 9 ay önce

vay be nelerle uğraşıyoruz.

Toplam 3 beğeni