Anzer balı nedir ve anzer balı nerelerde kullanılır? Anzer balı nasıl tüketilir?

Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı 2300 ila 3000 rakımları arasında bulunan Anzer Yaylası'nda üretilen Anzer Balı'na coğrafi işaret belgesi verildi. Rize’nin Anzer yaylasında arıların 400’den fazla çiçeği dolaşarak öz suyunu toplaması ve bal haline getirmesiyle elde edilen mucizevi Anzer balı altın değerinde. Anzer balı nedir, nerelerde kullanılır? Anzer balının faydaları ve zararları nelerdir?

Anzer Balı Türkiye'de Rize'nin İkizdere ilçesi Ballıköy Anzer Yaylası'nda üretilen ve dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan, yapılan araştırmalarda 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek yalnız Anzer Ballıköy de yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dertlere deva hastalıklara şifa dünyaca ünlü Anzer Ballıköyü Anzer çiçek balıdır.  Anzer Yaylası'nda bal üretimi Haziran ayının ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer, müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosta tamamlar.

Gerçek bal nasıl anlaşılır? Bal seçimi nasıl yapılır? Sahte balı anlamanın püf noktalarıİLİŞKİLİ HABERGerçek bal nasıl anlaşılır? Bal seçimi nasıl yapılır? Sahte balı anlamanın püf noktaları

Anzer Yaylası'nda iklim şartlarına bağlı olarak ağustosun birinci yada ikinci haftasında sağılma (hasat edilme) denilen işlemle ballar kovanlardan alınır.

ANZER BALI NEDEN FARKLI?

Anzer balının rengi, tadındaki farklılıklar ve şeker dengesi toplandığı nektarlardan kaynaklanıyor. Anzer balı kokusunu, çiçeklerde bulunan aromalı volatil yağından alıyor. Bu yağ çeşidi, çiçeklerin kokmasını sağlayan yağ olarak da bilinir. Toplanan polen ve yağların sadece bir kısmı bala çevriliyor. Nektardan elde edilen balın miktarı ise, nektarların içindeki şeker konsantresine bağlı. Örneğin elma çiçeğinde çok fazla şeker bulunmadığı için, elma ağacından alınan nektarların çok az bir kısmı bala dönüştürülüyor.

ANZER BALININ FAYDALARI NELERDİR?

Özellikle kaliteli bir gıda olması nedeniyle, yüzme, dağcılık, atletizm, basketbol, futbol, halter, bisiklet yarışı gibi sporlarla meşgul olan kimselerce kullanılabilir.

  • - Ağrı ve sancılara iyi geliyor.
  • - Ağız yaralarını iyileştiriyor.
  • - Bademcik iltihabını yok ediyor.
  • - Bağışıklık sisteminizi düzenler ve kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.
  • - Bağırsak düzensizliklerini önler. Bu sayede metabolizmanızın çalışımını sağlar, kabızlığı önler.
  • - Enerji verir, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
  • - Astım, öksürük gibi enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir.
  • - Vitaminsizlikten doğacak olan hastalıkları önler.

ANZER BALI NASIL TÜKETİLİR?

Büyükler için anzer balı nasıl tüketilmeli?: Sabah ve akşam öğünlerinden bir saat önce, aç karna bir çorba kaşığı.

Küçükler için: Günde iki kez tüketilebilir. Sabah ve akşam öğünlerinden en az bir saat önce, aç karnına bir tatlı kaşığı tüketilebilir.

Bebekler için: Sabah ve akşam yemeklerinden minimum bir saat önce aç karna yalnızca bir çay kaşığı.

Not: İsteğe göre ılık su ve süt ile şerbet yapılarak da tüketilebilir.

Kerevizin cilde faydaları nelerdir? Kereviz sapı suyu ne işe yarar? Sivilceler için maske

İLİŞKİLİ HABER

Kerevizin cilde faydaları nelerdir? Kereviz sapı suyu ne işe yarar? Sivilceler için maske
Yemek takımı nasıl seçilir? Porselen ve seramik arasındaki fark nedir? Stoneware nedir?

İLİŞKİLİ HABER

Yemek takımı nasıl seçilir? Porselen ve seramik arasındaki fark nedir? Stoneware nedir?
Turşuların üstü neden beyazlaşır? Turşunun bozuk olduğunu nasıl anlarız?

İLİŞKİLİ HABER

Turşuların üstü neden beyazlaşır? Turşunun bozuk olduğunu nasıl anlarız?

BİR YORUM YAPIN 1

burhan 2 hafta önce

anzer balı bir şişirmedir. o balın değrerine yakın çok çiçekbalımız olmasına rağmen anzer balının çeyrek fiyatına dahi zor satılmaktadır.