Kahvaltıların vazgeçilmezi olan bal, mucizevi özellikleri sayesinde şifa kaynağı olan mucizevi besinler arasında yer alıyor. Son dönemlerde piyasada üretimi artan sahte balların içine glikoz şurubu ekleniyor ve bu da sağlığımız için birçok tehlikeye sebep oluyor. Peki Gerçek bal nasıl anlaşılır tüm merak edilenleri Yasemin.com muhabiri Müge Çakmak sordu, Nurbal Şifa Merkezi'nden Fatih Üstündağ anlattı.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Yüzyıllardır doğal bir ilaç olarak kullanılan bal, sofraların vazgeçilmez şifa kaynağı besinler arasında birinci sırada yer alıyor. Vitaminler, enzimler, mineraller, aminoasitler ve vücut için gerekli, bütün yaşamsal değerli elementleri içeren bal, hiçbir zararlı hiçbir içermemektedir. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen bal ülkemizin birçok yerinde üretimi yapılmaktadır. Özellikle Karadeniz bölgesinde üretilen balın en önemli özelliklerinden biri yüzyıllar boyunca bozulmadan saklanabilmesidir. Bal üretmek için arılar bir gram için yaklaşık dört binden fazla çiçeğinin nektarın toplamaktadır. Hakiki bal nasıl anlaşılır, balın nasıl muhafaza edileceği ve balın insan sağlığına etkisi nedir? Nurbal Şifa Merkezi'nden Fatih Üstündağ yasemin.com muhabiri Müge Çakmak'a sahte bal hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

İLİŞKİLİ HABERBaklavanın sahtesi nasıl anlaşılır? Baklava satın alırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir

  • Bu kadar zorluklarla üretilen balı, üreticiler içine glukoz şurubu koyarak sahte bal olarak piyasaya sürüyorlar.
     
  • İnsanlar son dönemde çok fazla sahte bal satışı arttığı için gerçek balı bulmakta güçlük çekiyor.
     
  • Uzmanlar, gerçek ham balın şekerlenmesi doğal bir olaydır ve balın kendisini koruyabilmek için en geç bir sene içinde kristalize olduğunu ifade etmektedir. Gerçek bal nasıl anlaşılır, İşte detaylar:

Sahte bal nasıl anlaşılır

BAL SEÇİMİ NASIL YAPILIR, GERÇEK BAL NASIL ANLAŞILIR?

Doğanın bize sunduğu en mucizevi besinlerinden biri olan bala katılan glukoz şurubu ve benzeri maddeler balın bizim için faydalı olmasını engelleyerek, aksine vücudumuza yabancı maddelerin depolanmasına yol açıyor. Bu yüzde bal alırken dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunuyor. 

Gerçek balı kaşık ile aldığınız zaman direk akışkan bir şekilde akar.

Gerçek bal nasıl anlaşılır

Balın hakiki olduğunu anlamanızın yollarından biri balı alır almaz buzdolabında yaklaşık bir ay bekletin. Eğer bal krem ya da tereyağı kıvamına gelirse balın gerçek olduğunu gösterir.

Gerçek hakiki doğal ham çiçek balı donar şekerlenir ve kristalize olur. Gerçek çiçek balı çok çabuk donar ama glikoz şurubu ve esans eklenerek bal adı altında satılan sahte ballar kristalize olmaz. 

İLİŞKİLİ HABERSahte zeytin nasıl anlaşılır? Zeytin siyah rengi nasıl alır? Zeytini karartmak için...

Sahte balı anlamanın püf noktaları

Tüketiciler tarafından en çok tercih edilen ballar beyaz ve sarı renkte olanlardır. Ayrıca hakiki balın kokusu olmaz.

Gerçek balın kıvamı biraz yoğun ve katıdır. Bunu dikkate alarak bal satın alabilirsiniz.

⇒ Bal, normal şekerle yapılan diğer şerbetlere göre çok daha fazla keskin bir tadı vardır

Gerçek balı çok fazla yerseniz genizde hafif yanma yapar. Bu da gerçek bal olduğunu gösterir.

Gerçek bal nasıl anlaşılır bilinen pratik yöntemler

 Gerçek olan balın son kullanma tarihi olmaz, Güzelce muhafaza ettiğiniz ve nemden uzak tuttuğunuz takdirde balın ömrü yaklaşık 5 bin yıldan daha çoktur.

Gerçek baldan bir bardağın içerisine 1 tatlı kaşığı konulduğu zaman suyla hemen etkileşime geçip hemen suda dağılmaz. Ama sahte bal hemen etkileşime geçip dağılır.

⇒ Gerçek bal, kristalize olur ve donar.

⇒ Ayrıca gerçek, katkısız, saf olan bal ateşe dayanıklı olur yani kolay kolay yanmaz.

Hakiki bal testi nasıl yapılır

Son olarak balı test etmek için ağzınıza bir tatlı kaşığı bal atın. Eğer balın tadı 15-20 saniye daha damağınızda kalıyorsa, o bal gerçek baldır.

İLİŞKİLİ HABER

Limon kabuğunun faydaları nelerdir? Limonu kabuğuyla beraber yerseniz...

BİR YORUM YAPIN 2

aas 2 hafta önce

kanun lazım kanun kanun. sahte bal yapana ver 50-60 yıl hapis mal varlığına el koy bak yapan olacak mı. ama nerde birde suçlulara ödül veriyoruz.

osman doğan 2 hafta önce

gerçek balı çaya karıştırdığınız zaman tat vermez. şeker tadı veriyor ise sahte demektir.