Baklavanın sahtesi nasıl anlaşılır? Baklava satın alırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir

19 Şubat 2021, 12:28
Baklavanın sahtesi nasıl anlaşılır? Baklava satın alırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir

Bayramların vazgeçilmezi olan baklavanın sahtesi satıcılar tarafından piyasaya sunuluyor. Hem sağlığa hem de cebe zarar veren sahte baklava da akıl almaz hilelere başvuruluyor. Baklava satın alırken sahte olup olmadığını anlamanın birkaç püf noktası bulunuyor. Baklavacı Mehmet Yıldırım yasemin.com muhabiri Müge Çakmak'a sahte baklava hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Baklavanın içine ceviz yerine ay çekirdeği, Antep fıstığı yerine ise gıda boyasıyla renklendirilmiş yer fıstığı konuluyor.  Özellikle kilolarca alınan baklavanın içeriğini değiştiren bazı işletmeler, vatandaşın hem cebine hem sağlığına zarar veriyor. Kilosu 150 lirayı geçen Antep fıstığı yerine bu işletmeler, kilosu 30 lira olan yer fıstığını küçük parçalar haline gelecek şekilde öğüttükten sonra yeşil gıda boyasıyla boyuyor. Fırınlanınca Antep fıstığı görünümü alan yer fıstığı tatlıların içinde Antep fıstığıymış gibi kullanılıyor. Baklavacı Mehmet Yıldırım yasemin.com muhabiri Müge Çakmak'a sahte baklava hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Son zamanlarda giderek artan ve tüketicilerle buluşturulan gıdalara bir yenisi eklendi. Baklavada merdiven altı yapılırken kilosu 10 TL'ye satılıyor. Çoğu tüketiciyle buluşan sahte baklavanın içine ceviz yerine ay çekirdeği içi, Antep fıstığı yerine ise gıda boyasıyla renklendirilerek yer fıstığı kullanılıyor. Böylelikle çok düşük maliyete baklavayı yapan üreticiler bu yaptıkları yöntemle en az yüzde 50 maliyetten kar elde ediyor. Ayrıca şeker yerine glikoz şurubu konulan baklavanın sahte olup olmadığını anlamak için bazı detaylar bulunuyor. Kilosu 70 liraları gören ceviz içi yerine kilosu 15 liralarda olan ay çiçeği çekirdeğinin içini kullanan kayıt dışı işletmeler, ceviz tadı vermek için de çekirdek içini bir süre kavuruyor. Sadece ceviz içi kullanılan tatlılarda değil, Antep fıstığıyla yapılan tatlılarda da hileye başvuruluyor. 

baklavanın sahtesi nasıl anlaşılır

Antep fıstığıyla yapılan baklava ve diğer tatlı ürünlerinde bu kez işin içine gıda boyası giriyor. Kilosu 150 lirayı geçen Antep fıstığı yerine bu işletmeler, kilosu 30 liralarda olan yer fıstığını küçük parçalar haline gelecek şekilde öğüttükten sonra yeşil gıda boyasıyla boyuyor.

Baklavadaki büyük tehlike! Vatandaşın hem sağlığına hem cebine zarar veriyorİLİŞKİLİ HABERBaklavadaki büyük tehlike! Vatandaşın hem sağlığına hem cebine zarar veriyor

baklavadaki tehlike

Fırınlanınca Antep fıstığı görünümü alan yer fıstığı tatlıların içinde Antep fıstığıymış gibi kullanılıyor. Bu kullanılan hile yönteminde baklavanın sahte olup olmadığı anlaşılması çok kolay değildir. Çünkü bu ürünleri kullanarak yapan satıcılar profesyonel bir şekilde iyice kavurarak ve oranında gıda boyası kullanıp anlaşılmaz hale getiriyorlar. 

Uzmanlara göre gerçek baklava, çıtırdama sesinden, renginin parlaklığından ve içerisindeki fıstığın dolgunluğundan anlaşılır.

kaliteli baklava nasıl anlalışır

Kesinlikle boğazda ya da midede yanma hissi bırakmamalı ve burnunuza tereyağı kokusu gelmesi gerekiyor. Baklavayı sahte olduğundan ayırt etmek içinde içine konulan malzemeyi koklamanız gerekiyor. Eğer kokusu fıstık gibi gelmiyorsa sahte yer fıstığıyla yapıldığını anlayabilirsiniz. Sağlıksız ve kalitesiz malzemelerle yapılan sahte baklavadan uzak durulmalı.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
23 Yorum Var
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel haber de vatandaş nereden bilecek cebine bakıyor.denetim işini devlet yapacak glikoz şurubu ülkeye sokarsan adamda koyar içine
  Cevapla
 • Hakkı An 1 ay önce Şikayet Et
  BU adam GIDA TARIM ve HAYVANCILIK İL MD.LÜĞÜNDE çalışıyor. Bizzat şahidim. Ancak hiç kimse hiç bir şey yapmıyor. Yapamıyor.
  Cevapla
 • Grck 1 ay önce Şikayet Et
  Bu kadarla kalınsa can kurban bir de glikoz şurubu ekliyorlar ki asıl kanser yapıcı madde odur..
  Cevapla
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  satınalma kendin yap,yufka açamıyorsan hazır baklavalık yufkalar var,yapacağın yufkaları tepsiye yaymak ,biraz yağ ve ceviz yada çamfıstık içini araya serpiştirip,üstüne birkaç kat daha koyup aynı işlemi tekrarlamak,fırından çıktıktan sonra üstüne erimiş yağ gezdirip şerbetini dökmek.hazır aldığından bin kat iyi olur.
  Cevapla
 • Sivaslı Temel 1 ay önce Şikayet Et
  Bu memlekette vatandaşın tükettiği gıda'nın kalitesini, fiyatını kısacası gıda piyasasını kontrol eden bir mercii yok mu? Bu haramzadelere piyasayı bırakan görevlilere yazıklar olsun.
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun