En kolay şehriyeli tavuk çorbası nasıl yapılır? Şehriyeli tavuk çorbasının püf noktaları

Terbiyeli şehriyeli tavuk çorbası hem çok lezzetli hem de yapılışı çok kolay bir çorba. Konuyla ilgili uzmanlar, tavuk suyu çorbanın içerisindeki maddelerin hastalıkla savaşan beyaz kan hücrelerini üretimine katkısı olduğunu belirtiyor. Peki en kolay şehriyeli tavuk çorbası nasıl yapılır? Şehriyeli tavuk çorbasının püf noktaları bugünkü yazımızda.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Yapılan araştırmalara göre; “Tavuk suyu, insan vücudundaki hücrelerin büyümesi ve onarımı için gerekli olan aminoasit açısından çok zengin bir kaynak ve mevsim geçişlerinde soğuk algınlıklarına ve diğer bazı hastalıklara karşı vücudu koruyor.” 

Faydaları antik çağlardan bu yana bilinen tavuk suyu çorbası, Mısır'da soğuk algınlığı için kullanıldı, hatta ünlü ve saygın bilim adamı İbn-i Sina'nın tedavi protokollerinde yer aldı. Tavuk suyunun faydaları günümüzde de bilim insanlarınca kabul ediliyor ve adeta ‘sihirli iksir’ olarak bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak hastalara sıklıkla tavsiye ediliyor.

Bazı hastalıklar insanlarda yüksek oranda su kaybına neden olur ve bol sıvı almaları önerilir. Bol sıvı almak, vücutta bulunan alerjenler ve yabancı etkenler (virüs) ile antikorlarla mücadelede de oldukça etkili bir yöntemdir. Tavuk suyu çorba, kişilerin su ihtiyacını karşıladığı gibi istenmeyen bu maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

 

Tavuk suyu, tuzlu su gargarası ile benzer özellikleri taşır. Boğaz, ağız ve bademciklerdeki zararlı etmenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Tavuk suyu, vücudun enerjisini dengeler ve artırır. Çorba hazırlanırken içine ayrıca ilave edilen sebzelerle tavuk suyunun besin değeri yükselirken, zengin değerli protein ile de vücut direncine katkı sağlar. Organizmadaki savunma mekanizması için önemli olan beyaz kan hücrelerinin üretimine katkısı bulunur.

Vücuda giren yabancı maddelere karşı vücudun ilk savunması olan nötrofiller , bakterilerin yok edilmesi, iltihaplanma ve mukus üretimi (burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, balgam, vs.) yardımıyla vücuttan atımına yardımcı olur. Soğuk algınlığına karşı tavuk suyu çorba içilmesi, sinüslerin temizlenmesi üzerindeki etkisi ile tedaviyi hızlandırıcı rol üstlenir. Tavuk suyunda bulunan carnosin maddesi, beyaz kan hücrelerinin etkisini durdurarak bir yangı oluşumuna neden olur ve bunun sonucu mukus artışı hızlanarak etkenlerin vücuttan atılımına yardımcı olunur.

 

TAVUK SUYU ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına ilaç kadar iyi gelen bir şey varsa o da şehriyeli tavuk suyu çorbasıdır. Soğuk kış akşamlarında zayıflayan bünyenize şifa olan şehriyeli tavuk suyu çorbası oldukça pratik bir tariftir. Bu çorbayı yaparken organik tavuk ya da organiğe yakın tavuk kullanmanızı tavsiye ederiz. Kemikli tavuk eti kullanırsanız tavuk suyu ve aroması daha kuvvetli olacaktır. Akşam yemeği menünüze çok yakışacak bu çorbayı mutlaka denemelisiniz! Hazırsanız, hastalıklara karşı doğal bir ilaç olan şehriyeli tavuk çorbası nasıl yapılır görelim. Tel şehriyeli tavuk suyu çorba, Türk mutfağının en çok tüketilen çorbaları arasında bulunuyor. Sağlığa olan faydası su götürmez bir gerçek. Metabolizmayı güçlendiren bu çorbanın nasıl yapıldığı merak ediliyor. İşte tel şehriyeli tavuk suyu çorbasının tarifi:

  • Çorbanızı hazırlarken bu püf noktalarından yararlanarak, onu daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.
  • Her zaman bütün malzemeleri temin edemeyebilirsiniz ama sorun değil, böyle durumlarda alternatiflerden de yararlanabilirsiniz. Tarife tamamen bağlı kalmadan da oldukça lezzetli ve şifalı bir şehriyeli tavuk çorbası yapmanız mümkün olur.
  • Evinizde tel şehriye mevcut değilse, arpa şehriye de bu tarife çok yakışır. Rahatlıkla arpa şehriye kullanabilirsiniz. Çorbanızı hazırlarken tavuk suyu kullanmanız tavsiye edilir. Böylelikle hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir çorba yapabilirsiniz. Hastalık durumlarında sizlere şifa olacak bu çorbanın etkisini tavuk suyu artırır.
  • Ayrıca, şehriyeli tavuk suyu çorbasını terbiyeli bir şekilde de yapabilirsiniz. Salçalı veya kremalı da yapabileceğiniz diğer şehriyeli tavuk çorbası seçeneklerinden bir kaçıdır. 

ŞEHRİYELİ TAVUK ÇORBASI TARİFİ:

MALZEMELER

1 tavuk göğsü veya 2 tavuk budu (ikisinden birini tercih edebilirsiniz)
Tavuk suyu (5 bardak)
Un (1 dolu yemek kaşığı)
Margarin veya tereyağı (1.5 yemek kaşığı)
Sıvı yağ ( 2 yemek kaşığı)
Tel şehriye (1.5 kahve fincanı)
Karabiber (servis sırasında)
Tuz

En kolay tavuk suyu çorbası nasıl yapılır? Tavuk suyu çorbanın faydaları nelerdir? Kaç kaloriİLİŞKİLİ HABEREn kolay tavuk suyu çorbası nasıl yapılır? Tavuk suyu çorbanın faydaları nelerdir? Kaç kalori

YAPILIŞI

Kullanacağınız tavuk etini göğüs veya but olarak tercih edebilirsiniz. Fakat kemikli bir tavuk eti seçmek daha yararlı olur. Böylece tavuğun lezzeti güzelce suyuna geçer. 

Tavuk etini tuzsuz bir şekilde haşlayarak işe başlayabilirsiniz. Suyu biraz fazla eklemelisiniz çünkü haşlanan sudan 5 bardak alarak çorba için kullanacaksınız. 1 litre su yeterli olur.

Tavuk haşlandıktan sonra küçük parçalara ayırın ve ayrı bir tabağa koyun. 

Daha sonra, çorbanızı yapacağınız tencereyi ocağa yerleştirin. 

Margarin ve sıvı yağı ekleyin. Margarin eridikten sonra unu ekleyin. Topaklanmaması için iyice kavurun. 

Önceden ayırdığınız 5 bardak tavuk suyunu ve önceden küçük parçalara böldüğünüz tavukları ekleyin.

Güzelce karıştırın ve kaynadıktan sonra şehriyeleri ekleyin. Şehriyeleri yaklaşık 10-15 dakika pişinceye kadar kaynatın. 

Tuz ekleyin ve çorbanız piştikten sonra tencerenin kapağını kapatarak dinlenmeye bırakın. 

Servis ederken üzerine biraz karabiber ekleyin. Mis gibi şehriyeli tavuk çorbanız hazır.

Afiyet olsun...

Mor havucun faydaları nelerdir? Mor havuç nasıl tüketilir?

İLİŞKİLİ HABER

Mor havucun faydaları nelerdir? Mor havuç nasıl tüketilir?

BİR YORUM YAPIN 0