'Uşak Baklavası' coğrafi işaret tescili aldı!

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası UTSO’nun başvurusu üzerine “Uşak Baklavası” ismi, Uşak’a özgü coğrafi ürün olarak tescil aldı.

Her katına ceviz içi eklenerek en az 60-70 katlı olarak yapılan "Uşak Baklavası" ismi, UTSO'nun başvurusu üzerine, tıpkı 'gelin helvası, kırmızı helva' gibi Uşak'a özgü coğrafi tescil aldı. UTSO'nun başvurusu üzerine daha önce; Uşak tarhanası, Eşme kilimi, Uşak halısı, gelin tatlısı, helva ve haşhaş ezmesi Uşak’ın coğrafi ürünleri olarak tescillenmişti.

Bunun yanı sıra UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kandemir, yöresel ürünlerin coğrafi işaretle tescil edilerek koruma altına alınması ve ekonomik değerinin artması için çalıştıklarını belirtti.

Uşak baklavası adı tescil aldı

Uşak baklavası adı tescil aldı

En kolay bülbül yuvası tatlısı nasıl yapılır? Bülbül yuvasının püf noktalarıİLİŞKİLİ HABEREn kolay bülbül yuvası tatlısı nasıl yapılır? Bülbül yuvasının püf noktaları

Uşak'a özgü ürünlerin coğrafi işaret alarak üretilmesi ve pazarlanmasını sağlamak için UTSO olarak çalışmalarına devam edeceklerini belirten Kandemir, "İlimizin kültürel değerlerini koruma altına almak için çalışmalar yaptık. Artık Uşak helvası ve Uşak gelin tatlısı (Gelin helvası, kırmızı helva) tescillenmiş ürünler arasında yer alıyor. Uşak tarhanası, Eşme kilimi ve daha önce tescili odamız tarafından alınmış Uşak halısından sonra geçtiğimiz yıl, gelin tatlısı, helva, haşhaş ezmesi ve ev baklavasının da korunması ve markalaşması için gerekli girişimleri başlatmıştık. Bu girişimlerimiz olumlu sonuçlandığı için çok mutluyuz" dedi.

En kolay ve farklı köfte tarifleri nasıl yapılır? Muhteşem köfte tarifleri

İLİŞKİLİ HABER

En kolay ve farklı köfte tarifleri nasıl yapılır? Muhteşem köfte tarifleri

ETİKETLER

BİR YORUM YAPIN 0