Anne sütü alan bebeklerde kabızlık neden olur? Kabız olunca ne yapılmalı?

30 Eylül 2019, 08:13
Anne sütü alan bebeklerde kabızlık neden olur? Kabız olunca ne yapılmalı?

Bebeklik döneminde sıklıkla karşılaşılan sağlık problemlerinden birisi de kabızlıktır. Bağırsakların normalden daha yavaş çalışması ve tüketilen besinlerin sindirilememesiyle ortaya çıkan kabızlık, doğru yöntemlerle uygulanabilecek bazı bitkisel yöntemlerle hafifletilebilir. Peki, bebeklerde kabızlık belirtileri neler? Kabız olan bebeğe ne yapılmalı? Bebeklerde kabızlık nasıl anlaşılır? Zeytinyağı kabızlığa iyi gelir mi? İşte tüm detaylarıyla bebeklerde kabızlığa bitkisel çareler...

Günümüzde yetişkin kimseler arasında yaygın olarak görülebilen sağlık problemlerinden birisi de kabızlık sorunudur. Biz yetişkinlerde bile oldukça sıkıntılı bir durum olan kabızlık, ne yazık ki cildi daha hassas yapıda olan bebeklik ve çocukluk döneminde de görülebiliyor. Genelde sindirim sorunlarına bağlı olarak gelişen kabızlığın bebeklik döneminde ortaya çıkmasının bir veya birden fazla sebebi olabiliyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, özellikle de ilk 4 aydan sonra görülen kabızlık problemlerine karşı 1 çay kaşığı miktarındaki keçiboynuzu pekmezinin sabah ve akşam verilmesinin kabızlığı önleme konusunda oldukça etkili olduğunu öne sürüyor. Özellikle de yeni doğan döneminde görülen kabızlık probleminde boşaltım sistemi gerektiği kadar gelişmediği için düzensiz kaka yapımı görülebilir. Burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta, annenin bebeğinin gün içerisinde ne kadar sıklıkta kaka yaptığı ve kaka rengine göre bazı tespitlerin ortaya çıkabileceğini bilmesidir. Peki kabız olan bebeğe ne yapılmalı? Hangi bebeklerde kabızlık daha çok görülür? Bebeklerde kabızlık nasıl anlaşılır? Kabız olan bebeklere yapılması gerekenler...

TIKLA OKU: BEBEKLERDE İSİLİĞE EN İYİ GELEN YÖNTEMLER

Anne sütü alan bebeklerde kabızlık nasıl geçer

Bebeğin gün içerisinde kaka yapma miktarı tüketilen besinlerle beraber günden güne değişebiliyor iken 3-4 günde çok zor bir şekilde kakasını yapıyorsa kabızlık kendini gösteriyor demektir. Yeni doğan bebeğin dışkısı başlangıçta yeşilimsi ile siyahımsı bir renk arası iken sadece anne sütü alan bu bebeklerde haftada 1 defa kaka yapması normal karşılanabilir. Ek gıda dönemine geçmeyip sadece anne sütü alan bebeklerin dışkısı çoğunlukla sarı rengin hakimiyetinde olur. Peki bebeklerdeki kabızlığın nedeni nedir? İşte cevabı...

BEBEKLERDE KABIZLIK NEDEN OLUR?

- Bağırsakta oluşan yapısal rahatsızlıklar,
- Genetiksel bağırsak yavaşlığı durumu,
- Çok fazla süt tüketen bebeklerde,
- Anne sütü alan bebeklerde hareket eksikliği ya da annenin yediği şeyler,
- Bebeğin devamlı katı yiyeceklerle beslenmesi gibi etkenler kabızlığa neden olabilir.

BEBEKLERDE KABIZLIK NASIL OLUŞUR?

- Bebeğin karın kısmının gergin ve sert olması,
- Sürekli huzursuzluk halinde olması,
- Tanecik şeklinde dışkı,
- Siyah veya gri renkteki koyu dışkılar, bebeklerde bilinen kabızlık belirtileridir.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonraki haftalar içerisinde karşılaşacağı kabızlığın geçmesi için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Müdahale edilmeyen kabızlık sorunu, bebekte ameliyat gerektiren bağırsak tıkanmasına neden olabilir.

BEBEKLERDE KABIZLIĞA KARŞI BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

1- ANNE SÜTÜ

Kabızlığı geçiren en ideal ve sağlıklı yöntemlerden birisi de, bebeğin anne sütü ile beslenmesidir. Sert olan dışkının yumuşamasını sağlayan anne sütü, bağırsakları canlandırarak bebeklerdeki kabızlığın önüne geçecektir. Bu nedenle bebeğinizin anne sütü ile beslenmesini sağlayarak kabızlığa karşı önlemini alabilirsiniz.

2- ZEYTİNYAĞI

Temiz bir kulak çubuğunu zeytin yağına batırıp, kabız olan bölgeye çubukla ileri-geri ve dairesel hareketler yaparak zeytin yağının kabızlık önleyici etkisinden yararlanabilirsiniz. Fakat bu durum yeni doğan bebekler için tehlikeli olabileceğinden dolayı muhakkak uzman onayı alarak uygulanması önerilir.

3- MASAJ

Bebeği sırt üstü pozisyonda yatırıp göbek deliğinin olduğu yere, saat yönünde masaj uygulamak ağlayan bebeğinizin sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır.  Ardından aynı işlemi zıt yönde uygularsanız etkisini kısa zamanda görebilirsiniz. Tıpkı kabızlıkta olduğu gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilen kolik yani gaz sancısını da giderebilirsiniz.

4-  BİSİKLET EGZERSİZİ

Sırtı yere yatacak şekilde duran bebeğin dizlerini hafifçe kıvırtıp, bisiklet pedalı çevirir gibi hareketler uygulamak bebeğinizi sakinleştirecektir. Rahatsızlığından dolayı ağlama nöbetine giren bebeğinizi hem susturabilir hem de rahatsızlığını giderebilirsiniz.

5- ILIK DUŞ

Dışkı kanalının gevşemesine yardımcı olacak ılık duş yöntemi ile epey ölçüde bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin uyku problemleri varsa gece uyutmadan önce aldıracağınız ılık duş ile mayışmasını, böylelikle de daha kolay bir uykuya geçiş evresi sağlayabilirsiniz.

6- SU TÜKETİMİ

Su tüketiminin ek gıdaya geçiş dönemindeki bebeklere yavaş yavaş verilebileceğini belirten uzmanlar, bunun katı besinlerdeki sıvı ihtiyacını karşılayacağına dikkat çekmiştir. Buradan yola çıkarak sıvı tüketerek bebeklerde kabızlık sorununun önüne geçebilirsiniz..

BEBEKLER İÇİN KABIZLIK ÖNLEYİCİ MASAJ YÖNTEMİ:

Bebekleri yatıştırma ve sakinleştirmede etkili olan masaj yöntemini sizde bebeğinizde uygulayabilir ve aynı zamanda kabızlık sorunu çözebilirsiniz. Avuç içlerinizi ısıtıp bebeğinizin karnına koyun ve yarım ay şekli vererek hareket ettirin. Bu işlem yavaşlayan bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığın önüne geçecektir.

bebeklerde kabızlık nasıl geçer

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Ciddi mi? 3 hafta önce Şikayet Et
    Kabız olan bölgeye dairesel hareketlerle ileri geri zeytinyağı uugulayacakmışız
    Cevapla