Bebeklerde ilk hangi organ gelişir? Hafta hafta bebek gelişimi

12 Aralık 2018, 08:21
Bebeklerde ilk hangi organ gelişir? Hafta hafta bebek gelişimi

Anne karnındaki bebeğin sırayla gelişen organlarına göre hangi haftalarda nasıl tepki verdiklerini sizler için derledik. Bebeğin organları ne zaman gelişir? Bebeklerin ilk ve son gelişen duyuları neler? Anne karnındaki gelişim süreci nasıl ilerler? İşte yanıtı...

Hamile olduğunu öğrenen bir anne adayını en çok heyecanlandıran ve meraklandıran şeylerin başında karnındaki bebeğinin gelişimi geliyor.

Bebeğinin kendisini hissedip hissetmediğini, karnına dokunduğunda algılayıp algılamadığını ya da sesini duyup duymadığını öğrenmek isterler.

Bebeğin duyularını tam anlamıyla anlayabilmek imkansızdır fakat bazı gözlemlere göre gelişimiyle ilgili fikirler edinilebilir.

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİ ETKİLEYEN BESİNLER İÇİN TIKLAYIN

DOKUNMA DUYUSU

Rahime yerleşen bebeğin gelişen ilk duyusunun dokunma ve 8. haftada olduğu düşünülür. İlk dokunma hissi ağız etrafında ve yanaklarda görülür. Bu haftada bebeğin yanağını oluşturacak olan kısmına tek bir saç teli dokunulduğunda bile bunu hissedebileceği kabul edilmektedir.

TAT ALMA DUYUSU

Hamileliğin 13-15. haftasından itibaren bebeğin değişik tatları ayırt edebildiği bilinir. Yapılan araştırmalara göre tatlı besinler tüketilince bebeğin yutma hareketlerinde artış, acı ve ekşi tükettiğinde  ise bu hareketlerde azalma olduğu görülmüştür.

KOKU ALMA DUYUSU

Tat ve koku gelişimi hemen hemen aynı aralıkta gelişim gösterir. Bebeğin burnu hamileliğin 11-15. haftaları arasında tamamlanır. Amniyon sıvısı bebeğin ağız, burun, geniz ve akciğerlerinde dolarak bebeğe farklı tat ve kokuya sahip maddeleri taşır. 

İŞİTME DUYUSU

8. haftada kulak oluşmaya başlar. 25. haftadan sonra bebek annesinin sesini duyabilir. 27. haftada ise annesinin haricinde çıkan sesleri duyup tepki verebilir.

GÖRME DUYUSU

Organlarının en son geliştiği duyu görme duyusudur. 26. haftadan itibaren bebek gözlerini açabilir ve göz kırpabilir. Doğumdan sonra ise bebek ortalama 30 santimetre uzaklığa kadar net bakabilir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar