Evler depreme uygun nasıl dizayn edilir? Depreme uygun ev dekorasyonu

27 Ocak 2020, 11:45
Evler depreme uygun nasıl dizayn edilir? Depreme uygun ev dekorasyonu

24 Ocak akşamı gerçekleşen 6.8'lik Elazığ depremi, bizlere bir kez daha evlerimizin depreme ne kadar hazırlıklı olduğu sorusunu hatırlattı. Ev ve deprem ilişkisi yalnızca binanın dayanıklılığını değil, ev dekorasyonunun depreme uygunluğunu da kapsar. Peki bir evi, deprem uygun olarak nasıl dekore edebilirsiniz? Sizler için evleri depreme uygun dizayn edebilme önerilerini derledik.

Türkiye, bir deprem ülkesi. Son 21 yıl içerisinde Marmara, Düzce, Van ve son olarak 24 Ocak tarihinde gerçekleşen Elazığ depremi ve bu depremlerde yaşadığımız acı kayıplar, bizleri bu gerçekle daha çok yüzleştirdi. Bu süreçlerde hep yaşadığımız evlerin, binaların depreme dayanıklılığı sorgulandı. Ancak bu konu kadar, ev dekorasyonunun depreme uygunluğu da önemli bir konudur. Oluşabilecek bir artçı depremde dahi, sarsıntının etkisinden en az hasarla etkilenmek mümkün. Ev dekorasyonunu yaparken profesyonel bir kişiden ayrı bir destek alabilirsiniz fakat buna yönelmek istemezseniz de, sizin için hazırladığımız bu rehber niteliğindeki içerikte yer alan önerileri de tek başınıza kolayca uygulayabilirsiniz. Amacınız, evinizin bir yaşam üçgeni düzeni şekilde dekore edilmiş olması olmalıdır.

DEPREME UYGUN EV DEKORASYONU

Evinizi dekore ederken, temel olan kuralları uygulamanız yeterli olacaktır. Mühim olan, mobilyalarınızın sabit olmasıdır.

depreme uygun ev dekorasyonu

- Koltuk ve yataklarınızı, duvara sabitlemelisiniz. Pencerelerden ve tablo, çerçeve gibi düşüp kırılabilecek eşyalardan, devrilebilecek dolaplardan uzak tutmalısınız.

- Bir vitrin veya konsol yerleştiriyorsanız, ağır eşyalarınızı en alt rafa koymalısınız. Aynı bu ve kitaplık, beyaz eşya, dolap gibi birimler de duvara sabitlenmelidir. Ancak bu, vida veya dübel ile yapılmalıdır.

duvara monteli yatak odası

- Avizeler konusunda hafif modelleri tercih etmelisiniz.

- Vitrin, konsol, dolap vb. birimlerinize, kilitli kulp takmalısınız.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar