İkiz hamilelik için ne yapılmalı? İkiz bebek şansını arttırmanın yolları

14 Mayıs 2019, 08:09
İkiz hamilelik için ne yapılmalı? İkiz bebek şansını arttırmanın yolları

İkiz bebeklere sahip olmak isteyen çiftlerin bu hayallerine kavuşma ihtimalini arttıracak önerilerini sizler için bir araya getirdik. Peki doğal yolla ikiz bebek nasıl yapılır? İkiz bebek doğurmak için ne yapılmalı? İkiz hamilelik şansını arttıran yöntemler neler? İşte tek bir doğum ile iki bebek dünyaya getirmek isteyenlerin bilmesi gerekenler...

Sıradan hamileliklere göre karnında +1 fazlalıkla can taşıyan annelere, ikiz bebek bakımı her ne kadar zor ve yorucu bir şeymiş gibi görünse de kucaklarına aldığı zaman yaşayacakları tarifsiz mutlulukla 'İyiki' diyebileceklerdir. Herkese nasip olmayan ancak çeşitli yöntemlerin denenmesiyle ikiz bebek ihtimalini tutturmak mümkündür. İkiz bebek oluşumunda birincil etken genetik faktörler olsa da günümüzde uygulanan kısırlık tedavisi, anne adayı olamayan kimselerde yumurtalıkları uyararak yumurtlama imkanı sağlayan bir tedavi yöntemidir. Tedavi esnasında birden fazla yumurtlamanın gerçekleşmesi sonucunda sperm ile döllenme oluşur. Döllenen bu yumurtaya zigot adı verilir ve ikiz hamilelik meydana gelir.

TEK YUMURTA VE ÇİFT YUMURTA İKİZLERİNİN TEMEL FARKLARI NELER ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

İkiz bebek hayali kuran çiftlerin bu isteklerine kavuşabilmeleri için şanslarını arttıran diğer yöntemler ise şöyle...

İKİZ HAMİLELİK ŞANSINI ARTTIRAN FAKTÖRLER NELER?

GENLER SON DERECE ÖNEMLİ

Hamileliğin ikiz, üçüz ya da dördüz gibi çoğul olabilmesi için genetik özellikler önemli bir rol oynar. Babanın akrabalarında ikiz hamilelik görülmesine rağmen pek bir etkisi olduğu bilinmese de anne tarafında görülen çoğul hamilelikler ikiz bebeğe sahip olmayı kuvvetlendirir. 

AİLEDE İKİZ VARSA NESİL ATLAR MI? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

YAŞ FAKTÖRÜNÜN ÖNEMİ

Uzmanlar, ileri yaşta hamile kalmanın anne adayının ve bebeğin kendisi için riskli bir durum olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle 40 yaşından sonrasında hamile olan anne  adaylarının bebeklerindeki sakatlık ihtimali artıyor. Ancak, bu bilgilerin dışında kadınların %17'si 40 yaş civarında ikizlere de hamile kalınabildiğini gösteriyor. Sebebi ise yaşlı kadınların gençlere göre daha fazla yumurta üretmesi.

İKİZ BEBEKLER NASIL EMZİRİLMELİ? EN DOĞRU POZİSYONLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

SAĞLIKLI KİLO ALMAYA DİKKAT!

Üreme hormonlarının salgılanmasında etkili olan kilo faktörü, ikizlere hamile kalma ihtimalini arttırabilir. Fast-food gibi yağlı yiyeceklerden uzak durmalı bunun yerine sağlıklı yöntemlerle kilo almak için uzmana başvurmalısınız.

İKİZ GEBELİK NASIL OLUŞUR? NORMAL GEBELİKTEN FARKLARI NELER? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

FOLİK ASİT TÜKETİMİ

Hamilelikten üç ay önce başlanması gereken folik asit tüketiminin ikiz hamilelik ihtimalini arttırdığı görünmüştür. Doğal ve sağlıklı yollardan kilo almaya dikkat etmeli ve düzenli beslenmeyi ihmal etmemelisiniz. Uzmanların anne adayları için önerdiği 400 mikrogram folik asit takviyesi, bebekte olası ihtimalle görülebilecek olan doğumsal kusurların da önüne geçecektir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar