Hamileler patlamış mısır yiyebilir mi?

15 Aralık 2018, 14:45
Hamileler patlamış mısır yiyebilir mi?

Sinemada ya da evinizde film izlerken atıştırabileceğiniz patlamış mısırların faydası mı yoksa zararı mı var? İşte hamilelik döneminde patlamış mısır tüketimiyle ilgili bilinmesi gerekenler...

Değişen mevsim şartlarıyla beraber soğuk havada gezmektense evde vakit geçirmek en idealidir. Özellikle de hamilelik dönemindeki kadınlar, kendilerini ve karınlarındaki bebeklerini hastalıklardan korumak için ekstra titiz davranmalıdır. Bunun içinde en uygun ortam ev ortamıdır. Sıcacık evinizde eşinizle beraber seyredeceğiniz keyifli bir filmin yanında tadına doyum olmaz bir patlamış mısır isteyebilirsiniz. Peki hamileyken patlamış mısır yemek zararlı mı? Gelin hep birlikte inceleyelim...

100 gram mısırın 365 kcal'a denk geldiği mısırın bebek sağlığındaki etkileri şu şekildedir:

Hamilelikte gereksinim duyulan lif ve protein bakımından zengindir. Hazırlaması pratik ve düşük kalorili olan patlamış mısır açlığı bastırmak ya da tüketebileceğiniz en ideal atıştırmalıklardandır.

Kilo aldırmaya yatkın olmayan ve besleyici değerleri olan patlamış mısır, oldukça lifli olduğundan dolayı  hamilelikte görülen kabızlıkların da önüne geçer. Mısırın içindeki folik asit, doğacak olan bebekteki doğum kusuru risklerini en aza indirir.

En sağlıklı patlamış mısırı yöntemi ise zeytinyağı ile yapılan mısırlardır. Sizde zeytinyağı ekleyerek patlattığınız mısırları tüketerek bebeğinize olan faydalarını arttırabilirsiniz.

HAMİLELİKTE SÜT MISIR YENİR Mİ? FAYDALARI NELER?

- Süt mısırının içindeki B12 vitamini hamilelik anemisinin önüne geçerek, yeni kan hücrelerinin yapımını destekler.

- Anne adayının karnındaki bebeğinin hafıza gelişimi bakımından önemlidir.

- Kas dejenerasyonuna karşı bebeğinizi korur.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar