Doğuma girmeden önce hangi sureler okunmalı? Kolay doğum için dualar

21 Ağustos 2019, 12:08
Doğuma girmeden önce hangi sureler okunmalı? Kolay doğum için dualar

Hamileliğin son dönemlerine doğru artan endişe ve korkuyla beraber anne adayının kendilerini rahat hissetmesi kolay bir doğum için en önemli etkenlerdendir. Doğumun tahmin edildiğinden daha kolay ve zahmetsiz geçmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler ise elbette mümkün. İşte doğum korkusu olan anne adaylarını ferahlatacak haberimiz sizlerle! Doğumun rahat ve kolay geçmesi için Kuran-ı Kerim'de geçen surelerden okunacak ayetler ise şunlardır...

Yoktan var eden Allah'ın 'Tekvin' olarak tanımlanan 'yaratma sıfatına' ilişkin en güzel örneklerinden birisi de insanın yaratılışı olan doğum mucizesidir. Bir insanın yaratılış mucizesine adım adım şahit olmak, tarif edilemez bir duygudur. İlk defa anne olacak kadınların daha öncesinde başlarına böyle bir mucize gelmediklerinden dolayı heyecanlı ve biraz da endişeli duygular olmak üzere karmaşık bir ruh haline girmesi elbette doğaldır. Anne karnındaki bebeğin ilerleyen zamanlarda salih bir kul  ve hayırlı bir evlat olması için hamilelik döneminde anne adaylarının dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar sesli bir şekilde bol bol Kuran-ı Kerim okumak ve zikir çekmek gibi ibadetlerdir. 

AĞRISIZ DOĞUM İÇİN MERYEM ANA OTUNUN KULLANIMI VE FAYDALARI İÇİN TIKLAYIN

yeni doğan bebek

Hamileliğin son dönemlerine doğru anne adaylarında artan doğum kaygıları, çevrelerinden duydukları olumsuz doğum tecrübeleridir. Günümüzde kulaktan dolma bilgilerle hareket edip, 'normal doğum' yerine 'sezaryen'i tercih etmelerinin asıl nedeni de budur. Peki doğumun kolay geçmesi için ne yapılmalı? Doğum sırasında zorluk çekmemek için okunacak ayetler nelerdir? İşte hamile kadınların okuması gerekenler...

TIKLA OKU: BEBEKLERİ NAZARDAN KORUMAK İÇİN OKUNACAK DUALAR

MERYEM SURESİ

Kuran'ı Kerim'in 14. cüzünde yer alan Meryem suresinde, Hz. Meryem’in Hz. İsa’ya hamileyken çektiği sancıdan bahsedilmektedir (Meryem suresi 23. ayet). Daha sonraki ayette bu sancıların şifasına değinilmiştir.

Meryem suresi

Fe ecâehâl mehâdû ilâ ciz’ın nahleti, gâlet yâ leytenî mittu gable hâzâ ve kuntu nesyen mensiyyâ(mensiyyen).

(Doğum sancısı onu bir hurma ağacına yöneltti. "Keşke bundan önce ölseydim de unutulup gitmiş olsaydım!" dedi.
Bunun üzerine (Cebrail) ağacın altından ona şöyle seslendi: "Üzülme, Rabbin senin alt tarafında bir dere akıttı.)

A'RAF SURESİ

Fâtıma (r.a)’ın doğum sancısı başladığında Peygamber Efendimiz (SAV), Ümmü Seleme ile Zeynep binti Cahş’a, Fatıma’nın yanına gitmelerini validemizin doğumunda bu duayı okutmuştur. (İbn Sünnî, s.232, No: 625)

"Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra Felâk ve Nâs sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:"

A'raf suresi

"İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yedlübühu hasisen veş şemse vel gamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emru tebarakellahü rabbül alemin."(A'raf, 7/54)

(Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş'a istivâ eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah'tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O'na mahsustur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir!)

TIKLA OKU: RAHATLATAN ESMAÜL-HÜSNA ZİKİRLERİ

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • Ozan Tan 1 ay önce Şikayet Et
    Hasisen olması lazım hasisev değil
    Cevapla
  • Gözde 3 hafta önce Şikayet Et
    Hasisev doğrudur. Sakin nun'dan sonra gelen vav harfi birleştirilerek okunur.