Bıçak nasıl bilenir? Evde kolay bıçak bileme yöntemleri

14 Ağustos 2019, 08:08
Bıçak nasıl bilenir? Evde kolay bıçak bileme yöntemleri

Kurban bayramı yaklaşmışken en çok kullanılacak olan bıçakların nasıl bilendiğini haberimizde paylaşıyoruz. Peki, bıçak en kolay nasıl bilenir? İşte, haberin ayrıntıları...

Bıçak mutfaklarımızın en önemli araçlarından biri olmakla birlikte kurban bayramıyla et kesiminde kullanımı daha da artıyor. Sürekli kullanılan bıçaklar zamanla körelir ve kesmez hale gelir. Böyle bir durumda bıçak bileme taşına ihtiyaç duyarız. Ama her zaman evlerimizde bileme taşı olamayabiliyor. Bunun yerine alternatif olarak gazete ile bıçakları bilenebilir. Peki, bıçak bilemenin en kolay yöntemleri nelerdir? İşte,yanıtlar...

BIÇAK NASIL BİLENİR?

Gazete kağıdı alınız ve bıçağın keskin tarafını eğik tutarak gazeteye gelecek şekilde sürtünüz. Bir dakika boyunca bu işlemi uygularsanız bıçağınız eskisi gibi keskin hale gelecektir.

- Zımpara uygulayarak bıçağı bileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bileme taşı da satın alabilir ve bıçağı kolay yoldan bileyebilirsiniz.

-  Ağzı kalınlaşmış ve oldukça körelmiş bıçakları bilemek için ise masat yerine bıçak bileme makineleri kullanılması daha doğru olur. 

Bıçak bileme yöntemi

- Bıçak bilenirken uygulanan kenar  türü, bıçak ağzının keskinliğini ve dayanıklılığını belirlemektedir. Uygulanan açı 30-40 ° arasında olmalıdır. Bileme işi büyük özen ile yapılmalıdır.

Bıçak nasıl bilenir?

- Porselen kupaların altında genellikle cilasız bir kısım yer alır. Alçı taşına benzer bu kısım bıçakları keskinleştirmek için işinize yarayacaktır.

Yemek tabağı altı ile bıçak bileme

Yemek tabağının alt kısmını, daha büyük bıçakları keskinleştirmek için tercih edebilirsiniz. Yemek tabağının altını kullanarak bıçakları keskinleştirmek isterseniz, tabağı bir bez üzerine ters çevirin ve kaymasını önleyiniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar