Mutfakta temiz tutmanız gereken eşyalar

28 Ocak 2019, 09:47
Mutfakta temiz tutmanız gereken eşyalar

Mutfakta hijyen oldukça önemlidir. Bunun için sıklıkla kullanılan eşyaların daimi olarak temiz tutulması veya yenisini almak üzere değiştirilmesi gerekebilir. Peki mutfakta bunlar nelerdir? Hangi eşyalar sık sık temizlenmeli? Öğrenmek için haberimizi inceleyebilirsiniz...

Mutfakta yemek yaparken elden düşmeyen bazı temel eşyalar mevcuttur. Bununla beraber istemeden temizlik sırasında düzenli olarak yıkamaya ihmal ettiğimiz bazı eşyaları bakteri yuvasına atabiliyoruz. Peki, mutfakta düzenli olarak temizlenmesi ve bakterilerin uzak tutulması gereken eşyalar nelerdir?

Mutfak temizliği

MUTFAKTA TEMİZLENMESİ GEREKEN EŞYALAR

- Kesme tahtası sürekli kullanılan eşyalardan biridir. Mutlaka düzenli olarak temizlenmeli ve temiz olarak yerine kaldırılmalıdır.

- Ocağınızı yemek yaptıktan sonra temiz bırakmalısınız. Etrafa sıçrayan yağları veya bazı artıkların temizliğini ertesi güne bırakmayınız.

- Bulaşık makinesi veya çamaşır makinesini kullandıktan sonra içerisini temiz bezle temizleyiniz. İçerisinde biriken pis suları mutlaka temizleyiniz.

Bulaşık makinesi temizliği

- Kahve veya çay makinesini her kullanımdan sonra içerisine karbonat koyup beklettikten sonra iyice yıkayınız.

- Bulaşık süngerini ve tezgah bezini pis bırakmayınız. Kullanımdan sonra bezlerin üzerine bol deterjan sürerek temizliğini yapınız. Güzel kokmasını sağlayınız. Pis kokan bezler mutfağınıza ve temizlediğiniz mutfak eşyalarına da aynı kokuyu bırakacaktır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar