Mutfak tezgahı temizlemenin pratik yöntemi

01 Mart 2019, 08:11
Mutfak tezgahı temizlemenin pratik yöntemi

Mutfağa girişte en çok göz çarpan eşyanın şüphesiz mutfak tezgahlarıdır. Tezgahın her daim temiz bırakılması mutfağın görselliğini ve hijyenini etkileyeceğinden düzenli bakımına önem verilmelidir. Mutfak tezgahları nasıl temizlenir? Pratik yöntemleri nelerdir?

Mutfakta en çok kullanılan eşya olan mutfak tezgahları çoğu zaman aside, yağa veya inatçı leke bırakan malzemelere maruz kalmaktadır. Mutfak tezgahlarının kalitesine ve yapısına göre bakımı yapılırsa doğru bir temizlik olmaktadır. Mutfak tezgahlarının bakımı konusunda bilinmesi gereken bazı hususları sizlere aktarıyoruz. Haberimizin içeriği için sayfamızı takip ediniz. Mutfak tezgahı nasıl temizlenmelidir? Mutfak tezgahı temizliğinde bilinmesi gereken pratik yöntemler nelerdir?

MUTFAK TEZGAHI TEMİZLİĞİ

- İnatçı yağ lekeleri mutfak tezgahında yer edebilir. Bulaşık deterjanını yağların üzerinde gezdiriniz ve üzerine bir miktar su ilave ederek bekletmeye alınız daha sonra süngerin sert yüzeyi ile temizleyiniz.

- Tezgahta biriken kırıntılar bazen zorlayıcı olabilir. Onları çıkarmak için üzerine yağ dökebilirsiniz. Yağın kayganlaştırıcı özelliği ile kırıntılar yumuşayacak ve siz deterjanla üzerinden geçerek temizliği sağlayabilirsiniz.

- Gül suyu dökerek tezgahını temizlediğiniz zaman antioksidan görevi görecek ve tezgahın güzel kokmasına neden olabilir.

Mutfak tezgahı nasıl temizlenir?

- Tezgahta beyazlaşmış lekeler varsa çamaşır suyu ve biraz cif dökerek bekletiniz daha sonra temiz bezle iyice durulama yaparak siliniz.

- Tezgahın üzerindeki meyve,kahve veya benzeri lekeler için  birkaç damla amonyak katılmış çamaşır suyuyla yok olana kadar ovalama işlemi yapınız.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar