Defne ağacı nasıl yetiştirilir?

15 Nisan 2019, 07:00
Defne ağacı nasıl yetiştirilir?

Akdeniz ikliminin karakteristik özelliğini taşıyan bitkilerin arasında Defne Ağacı gelmektedir. Bir çok faydası olduğu bilinen her derde deva Defne bitkisinin bakımı ve özellikleri nelerdir? Defne ağacı nasıl çoğaltılır? İşte, yanıtlar...

Her mevsim yapraklı olan Defne'nin boyu 10 ile 15 metre arasında değişmektedir. Yaprağın üst kısmı parlak koyu yeşil, alt kısmı mat yeşil rengindedir. Açık sarı ve beyaz renkli çiçekli olanları kokulu olduklarından ilgi çekerler. Defne, aromatik kokusuyla yemeklere lezzet vermesi için konmaktadır. Defne bitkisini kurutup defne yağı elde edebilirsiniz. Antiseptik içeriği olduğundan mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Defne ağacı nasıl çoğaltılır? Defne bitkisinin bakımında yapılacak yöntemler nelerdir?

Defne Bitkisi

DEFNE BİTKİSİ BAKIMI

Defne bitkisi, kireçli, humuslu taze topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Kuru ve taşlı topraklarda da yetişebilir. Toprak seçerken özen gösteriniz.

 Defne soğuğu sevmeyen bir bitki çeşididir. Soğuk havaya karşı oldukça hassastır. Akdeniz bölgesine ait bir bitki olduğu için sıcağı sevmesiyle bilinir. Kurak hava koşullarına dayanaklıdır. Bu durumda bitkini güneş almasına özen gösteriniz.

- Defne bitkisi sıcağı sevmesinden dolayı güneş ışınlarını sevmektedir. Yaz mevsiminde çatı katı veya balkon gibi yerlerde bakınız.

Kuraklığa karşı dirayetli bir bitkidir. Uzun süre sulamasanız bile gelişimine devam etmektedir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar