Tohum filizlendirme nedir? Tohum filizlendirme nasıl yapılır?

15 Nisan 2019, 07:55
Tohum filizlendirme nedir? Tohum filizlendirme nasıl yapılır?

Restoranlarda, kafelerde satılan filizlendirilmiş kuru baklagiller ve tahıl ürünleri, zaman geçtikçe popülerliğini artırıyor. Sağlıklı kilo verdirmeye yarayan bu yiyecekleri evinizde yetiştirebilirsiniz. Evde tohum filizlendirme nasıl yapılır? İşte, yanıtlar...

Kuru baklagiller ve tahılların sağlıklı beslenme için önemi son zamanlarda konuşulan konular arasında. Demir, çinko, magnezyum gibi mineral yönünden zengin olan bu besinlere evde filizlendirme yöntemi yaparak hem sağlıklı kilo vermeye hem de vücutta vitamin depolamasına yardımcı olabilirsiniz. Evde uygulanan filizlendirme yöntemi nasıl olmaktadır? Yapım aşamaları nelerdir? Merak ettiğiniz soruların yanıtları için sayfamıza göz gezdiriniz...

Tohum filizlenme

TOHUM FİLİZLENDİRME

- Filizlendirme üç aşamada gerçekleşmektedir. Başlangıçta bakliyat ve tahılların tohumları yıkanmalıdır ve 8 ile 12 saat suda bekletilmelidir.

- İkinci işlemde tohumlar durulanmalıdır ve suları iyice süzülmelidir. Durulama ve süzme işlemi sabah akşam olmak üzere üç gün boyunca sekiz saatte bir tekrarlanmalıdır.

Son işlemde yapılması gereken filizlerin 1.5-2 santimetre boyuna ulaştığında işleme son verilmelidir. Aksi halde fazla uzaması sonrasında besin değerinde azalma olur.

Uyarı: Bütün baklagiller ve tahıllar filizlenme aşamasından geçerken,patates ve soğan bu grubun dışındadır. Filizlenme sırasında çürüme gerçekleştiğinden zehirli hale gelmektedirler.

NASIL YAPILIR?

- Bir su bardağı nohut, mercimek, Meksikan fasulyesi, buğday, esmer pirinç gibi baklagiller ve tahılları yıkama işleminden sonra geniş bir kaseye aktarınız.

Üzerine 3 bardak kadar içme suyu ekleyiniz bir gece boyunca su içerisinde bekletiniz. Sabah olduğunda yıkayınız, suyunu iyice süzdükten sonra kabın üzerine havayı içeri geçirebilen temiz bir tül ile kapatınız.

- Oda sıcaklığında muhafaza ederek güneş ışınlarını direkt alacağı yerlerde saklamaktan kaçınınız.

PÜF NOKTASI NEDİR?

Çimlendirmenin püf noktası baklagil ve tahılları sürekli nemli tutmaktan geçer. Güneş ışınlarından uzak, nemli ortamlarda muhafaza etmeniz önerilir. Yaklaşık üç günde filizlenme oluşacaktır, filizler baklagil ve tahıllarınızın boyuna ulaştığında tüketebilirsiniz. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar