Çöp kovası kokusu nasıl giderilir?

08 Eylül 2019, 08:42
Çöp kovası kokusu nasıl giderilir?

Çöp kovaları zaman içinde rahatsız edici kokular yaymaları nedeniyle yaşam kalitenizi düşürebilir. Çöp poşeti kullanımında, çöpler kova ile temas etmese, kapaklı olsalar dahi kokulara engel değildir. Peki, çöp kovası kokusu nasıl giderilir? Çöp kovası temizliği nası yapılır? İşte, haberin ayrıntıları...

Kapaklı çöp kovaları, kapak kapandığında havasız kalması nedeniyle hava sirkülasyonunu kestiği için, çöp kokusu içeride kalır ve daha da rahatız edici bir koku haline gelmektedir. Bakımı yapılmayan çöp kovası evde kötü koku bir bırakmasına karşın aynı zamanda sineklenme de yapabilir. Çöp kovası nasıl temizlenir? Çöp kovası temizlemenin püf noktaları nelerdir? İşte, çöp kovası kokusunu gidermek için uygulayacağınız yöntemler...

Çöp kovası kokusu nasıl giderilir?

ÇÖP KOVASI KOKUSU GİDERMEK İÇİN;

- Boraks, çöp kovasının içindeki kötü kokuların yok olmasına yardımcı olacak en etkili çözüm olacaktır. Yarım su bardağı boraksı, aynı ölçüde su ile sulandırıp kovanın tüm yüzeyine sürünüz. 20 dakika kadar beklettikten sonra temiz bir bez veya fırça ile temizleyiniz.

Çöp kovasının içine bir miktar çamaşır suyu dökünüz ve biraz su ekleyiniz. Temizlik süngeri yardımıyla her yeri siliniz. Çöp kovası uzun süredir kirli duruyorsa, kovanın içine bir miktar su ile çamaşır suyu döküp 10 dakika kadar bekletiniz.

Çöp kovasının dibine 2 yemek kaşığı karbonat dökünüz ve 1 gün bekletiniz. Karbonat kötü kokuları dağıtacaktır. Beklettiğiniz karbonatı ıslak temiz bir süngerle yüzeye yayarak temizleyiniz. Kokuların kalıcı olarak kaybolması için karbonatı düzenli olarak kullanmaya özen gösteriniz.

Çöp kovası kokusu temizliğinde kullanabileceğiniz bir diğer malzeme beyaz sirke olabilir. Çöp kovasının iç kısmına sıcak su ve 1 su bardağı beyaz sirke döküp yarım saat bekletiniz. Fırça ya da sünger kullanarak kovanın tüm yüzeyini temizledikten sonra durulayınız.

Çöp kovasının içine yerleştirilen nem emici mendilleri uzun bir süre koku oluşumunu önleyebilir; ancak çöp poşetini uzun süreli kullanımdan kaçınınız günlük değişim önerilmektedir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar