Pirinç suda bekletilmeli mi? Pirinci suda bekletmeden pilav yapılır mı?

19 Ocak 2020, 08:36
Pirinç suda bekletilmeli mi? Pirinci suda bekletmeden pilav yapılır mı?

Tane tane pilav yapmak herkesin istediği bir yemek kuralıdır. Yanlış yöntemler yüzünden pilav tatsız olmakta ve lapa bir görünüm almaktadır. peki, pilavı yapmadan nelere dikkat edilmelidir? Pirinç suda bekletilmeli mi yoksa bekletilmemeli mi? İşte, yanıtlar...

Pirinç pilavı bulgura nazaran en çok evlerde pişen ana yemektir. Pirinç kolay gibi gözükse de nasıl yapıldığı bilinmiyorsa lapa bir tat alması veya iyi pişmemiş olması kaçınılmazdır. Pilav yemeğinin yapımında pirinci suda bekletmenin büyük faydası vardır. Bizde pirinç suda bekletilmeli mi yoksa bekletilmemeli mi konusunda fikir almak isteyenlere gerekli bilgileri paylaşıyoruz. İşte, pirincin işlenişi hakkında bilinmesi gerekenler...

 pirinç suda bekletilmeli mi yoksa bekletilmemeli mi

PİRİNÇ SUDA BEKLETİLMELİ Mİ BEKLETİLMEMELİ Mİ?

Pirincin suda bekletilmesi sağlık açısından oldukça önemli olduğundan suda bekletilmesi önerilmiştir. Tuzlu suda bekletilmesinin sebebi pirinçlerin ikiye ayrılmamalıdır. Eğer pirinç sıcak suda bekletilirse, tenceredeki su pirinciyle aynı hizada olmalıdır. 

 pirinç suda bekletilmeli mi yoksa bekletilmemeli mi

Deneylere göre yetişirken pirinçte endüstriyel zehirler ve böcek ilaçlarından ötürü arsenik izlerine rastlanmaktadır. Profesör Meharg'e göre; en güvenli pilav yapma yöntemi pirinci bir gece önceden ıslatmak, ertesi gün iyice yıkamaktır.

 pirinç suda bekletilmeli mi yoksa bekletilmemeli mi

Profesör Meharg, bir ölçek pirince iki ölçek su ilave ederek normal bir pilav ölçeğiyle yapmayı denedi. Ancak içeriğindeki arsenik (kanser yapıcı madde) oranının tamamen gitmediğini fark etti. Bir gece önceden ıslatılan pirinçte ise zehrin yüzde 80 oranında azaldığı ortaya çıktı. Pirinci beş ölçek suda pişirmek en sağlıklı pilav pişirme yöntemi olacaktır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • Şeyma 2 ay önce Şikayet Et
    Çorba tarifi mı veriyorsunuz?
    Cevapla
  • VatandaŞ 2 ay önce Şikayet Et
    Bir ölçeğe beş ölçek mi, gerçekten mi, bire iki biliyorduk
    Cevapla