Haşlanmış nohut, fasulye ve pirinçten hamur yapmanın püf noktası

22 Ocak 2020, 09:15
Haşlanmış nohut, fasulye ve pirinçten hamur yapmanın püf noktası

Kek, kurabiye yaparken kıvamını bulmakta, yoğurmakta zorluk mu çekiyorsunuz ? İşte size harika bir hamur formülü sunuyoruz. Peki, en pratik hamur nasıl hazırlanır? Hem sağlıklı hem tasarruflu hamur işinin sırları için haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz...

Hamur işi pek çok bayanın mutfağından eksik olmayan bir beslenme türüdür. Özellikle bazı hanımlar, hamur işini çok sevdiği halde hamurun kalorisini almak istemediğinden dolayı yemekten kaçınırlar. Peki, siz hamurun temel malzemesi; unu kullanmadan hamur yapıldığını biliyor muydunuz? Oldukça lezzetli olacak bu hamur işinin, püf noktalarını sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz. Peki, haşlanmış nohuttan hamur nasıl yapılır? Haşlanmış nohut, pirinç ve fasulyeden hamur işi yapmanın püf noktaları...

Haşlanmış nohut, pirinç ve fasulyeden hamur işi yapmak

HAŞLANMIŞ NOHUT, FASULYE, PİRİNÇTEN HAMUR YAPMANIN PÜF NOKTASI NEDİR?

Evde hali hazırda bulunan nohut, pirinç veya fasulyelerden hamur elde edebilirsiniz. Nohut var ise adıma nohudu haşlayarak başlayabilirsiniz. Nohudu salçasız bir şekilde salt haşlama yapınız.

Haşlanmış nohut, pirinç ve fasulyeden hamur işi yapmak

Evde sade pilav pişirdiniz ve tencerenizde arta kalan pilavlar var ise, pirinçleri hamur olarak değerlendirmeniz doğru bir adım olacaktır.

Aşure için haşladığınız veya buzlukta beklettiğiniz fasulyeleri hamur yapmak için değerlendirebilirsiniz.

Haşlanmış nohut, pirinç ve fasulyeden hamur işi yapmak

PEKİ HAMUR HALE NASIL GETİRMELİYİM?

Haşlanmış nohut, fasulye veya pirinçten birini seçtiniz. Ve hamur yapmak için kolları sıvadınız mı? İşte, yapmanız gereken kolay yol;onları sadece blenderde hamur hale gelene kadar çevirmek olacak. Önemli olan ölçüyü iyi ayarlamak olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin; bir su bardağı fasulye az gelirse yeniden blenderde bir bardak su bardağı fasulyeyi yeniden blenderde çeviriniz. Hamur haline geldikten sonra içerisine ekstradan ilave etmek istediğiniz malzemeleri ekleyiniz.

Kek yapacaksanız, esmer şeker, kabartma tozu, portakal kabuğu rendesi veya isteğe göre bir başka aroma katabilirsiniz. Kek yaparken kek hamurunun içerisine eklediğiniz malzemeleri ilave ediniz. Yumurta ve una gerek kalmayacaktır. Kurabiye ise istediğiniz miktarda ölçek tuz,kabartma tozu veya çörek otu ilave edebilirsiniz. İsteğe göre hamurun üzerine yumurta sarısı sürülebilir veya yağ ilave edebilirsiniz. Hazır kesilmiş yağlı pişirme kağıdı kullanırsanız, ekstra bir yağ kullanımına gerek kalmayacak. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar