Doğal yollarla kumaş kolası nasıl yapılır? Farklı yöntemlerle kumaş kolası yapımı

04 Şubat 2020, 06:33
Doğal yollarla kumaş kolası nasıl yapılır? Farklı yöntemlerle kumaş kolası yapımı

Kumaş sertleştirmek için evde uygulanan farklı yöntemler vardı. Kimyasal içeren hazır kolalar kullanmak yerine, ev yapımı kumaş kolalarını deneyebilirsiniz. Peki, farklı kumaş kolaları nasıl hazırlanmalıdır? İşte, 4 farklı kumaş kolası tarifi...

Doğal kumaş kolaları, kumaşın daha sert bir yapıya sahip olmasını sağlar. Zamanla yumuşama yapan ve hasar gören kumaşlar, kumaş kolaları sayesinde kurtarılabilir. Ev yapımı doğal kumaş kolası, mısır nişastası, pirinç unu, patates veya diğer yaygın ev malzemeleri kullanılarak yapılabilir. Peki doğal yolla evde yapacağınız kumaş kolaları için ne gibi bir tarif hazırlayabilirsiniz? Yanıtlar için haberimizin içeriğine göz atabilirsiniz...

Kumaş kolaları hazırlamak için pratik yöntemler

KUMAŞ KOLALARI İÇİN 4 FARKLI YÖNTEM;

Mısır nişastasını bir kaba koyun ve su ekleyerek iyice karıştırınız. Kumaş kolasının daha sert olmasını istiyorsanız, mısır nişastası miktarını artırabilirsiniz. Sonra isteğe göre bir esansiyel yağ ilave ediniz. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra bir sprey şişesine aktarıp kumaşın üzerine püskürtünüz.

Kumaş kolası nasıl yapılır? Kumaş nemli olmalı, ıslak olmamalıdır. Püskürttükten sonra kurumasını bekleyiniz.

Mısır nişastası

Bir diğer yöntemi patates ile uygulayabilirsiniz. 3 veya 4 patatesi dilimleyiniz. Patatesleri kaynama başladıktan sonra ısıyı kapatınız ve patateslerin nişastayı suya bırakması için birkaç dakika bekletiniz. Sonra bir sprey şişesine aktarıp kumaşın üzerine püskürtünüz. 

Patates Nişastası

Son olarak pirinç suyu ile karışım yapabilirsiniz. Bir kaseye yarım su bardağı su koyunuz ve 5 çay kaşığı pirinç unu ekleyiniz. Topaksız bir çözelti elde edinceye kadar kuvvetlice çırpınız. Sonra tencereye 1 su bardağı su koyun ve çırptığınız pirinç ununu ekleyerek kaynatınız. Sıvının tamamen soğumasını bekleyiniz. Pirinç kolasını kumaşın üzerine uygulamak istediğinizde, ılık suya bir miktar pirinç kolası ekleyiniz ve kolalamak istediğiniz kumaşı içerisine yatırınız.

Pirinç Suyu

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar