Normal doğuma ödül veriliyor!

05 Mayıs 2017, 10:59
Normal doğuma ödül veriliyor!

Sağlık Bakanlığı, sezaryen yöntemini azaltmak için çalışmalar yapıyor. Bunun üzerine de İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü normal doğuma destek veren hastane ve hekimleri ödüllendirdi.

HABERE AİT FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Her iki doğumdan birinde sezaryen yönteminin tercih edildiği hastaneler mevcut. Sağlık Bakanlığı sezaryen doğumu ülke genelinde yüzde 15'e kadar düşürmeyi hedefliyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Sezaryen doğum yöntemini seçen annelerin sayısı maalesef ülkemizde biraz fazla. Annelere normal doğum yönteminin sezaryene göre daha yararlı olduğunu bir türlü aşılayamadık. Bunun üzerine çalışıyoruz, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için normal doğum kesinlikle daha faydalı.'' dedi.

Sezaryen yöntemini tercih edenlerde ölümlerin normale göre daha çok olduğuna değinen İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner de,

“Ülkenin gelişmişlik düzeyine bakmak için yapılacak ilk şey anne-bebek ölümlerine bakmaktır. Geçen sene ki ölüm oranına baktığımızda birçoğu sezaryenle doğan bebeklerdedir.” diye konuştu. 

KAYNAK : İHA

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar