Kucağa alışan bebekler nasıl vazgeçirilir?

07 Şubat 2018, 07:31
Kucağa alışan bebekler nasıl vazgeçirilir?

Bebeğinizi kucağa alıştırdığınız için bazı işleri yapmakta zorlanıyorsanız, bebeğinizi bu alışkanlıktan vazgeçirmenin bir yolu var. İşte bebekleri kucaktan kesmenin yolları...

Aileye yeni bir üye geldiği zaman akrabalar arasında tüm gözler  yeni gelen bebeğin üzerinde olur ve kucaklarında sevmek için yarışa girerler. Kucaktan kucağa gezmeye alışan bebekler bir zamandan sonra kucaktan inmek istemezler.

Peki bebekleri bu alışkanlıktan vazgeçirmek için neler yapılabilir?

Bebeklerde altıncı aydan üçüncü yaşa kadar geçen süreçte bireyselleşme kendini göstermeye başlar ve kucağı bırakma süreci de hemen hemen bu dönemde tamamlanır. Ancak, bu dönemden sonra bebeğinizi daima kucağınıza almanız ve onun tek başına hareket etmesine engel olmanız, onun deneyimlerinin azaltacaktır ve bir nevi kas gelişimi olumsuz etkilenecektir.

Kucağa alınmadan susmayan bebekleri bu alışkanlıktan vazgeçirmek için başlangıçta kısa sürelerle kucağa almalı ve daha sonra tek başına bırakmalısınız.

Kucağa almayı yavaş yavaş azaltarak kucaktan tamamen vazgeçmesini birkaç hafta içerisinde sağlayabilirsiniz. Bu dönemde onu zorlamanızın birtakım travmaları da beraberinde getireceğini unutmamalısınız.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • ELIF 3 yıl önce Şikayet Et
    Inanılmaz yaratıcı
    Cevapla