Bebeklerde görülen hıçkırığı kesmek için uygulamanız gereken yöntemleri sizler için mercek altına aldık. Peki bebeklerde hıçkırık neden olur? Bebeklerde hıçkırığın geçmesi için ne yapılmalı? İşte yanıtı...

Özellikle de emzirme sonrasında bebeklerde görülen hıçkırık, her ne kadar anneler için kaygı verici bir durum olsa da aslında sindirim sisteminin doğru çalıştığını gösteren bir durumdur. Anneler bu esnada panik yapmak yerine bilinçli davranarak, doğru stratejilerle bebeklerindeki hıçkırığı durdurabilir.

HIÇKIRIK NEDEN OLUR?

Bebeklerde hıçkırık tutmasının nedeni genellikle beslenme sonrasında ortaya çıkar. Bunun ise 2 temel sebebi vardır. İlki bebeğin karnının doyduğunu gösterir. İkincisi karnı tok olan bebeğin midesi genişleyerek diyaframa baskı uygulamasıdır. Diyafram sinirleri bu uyarılmayla beraber hıçkırmayı meydana getirir.

BEBEKLERDE HIÇKIRIĞIN GEÇMESİ İÇİN NE YAPILMALI?

Dinmek bilmeyen hıçkırıkların önüne geçmek için yapılması gereken en önemli şey, hıçkırığı anne sütü ile gidermektir. Bebeğinizi emzirerek hıçkırığın durmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni doğan bebekler için hıçkırık geçirme konusunda en etkili yöntemin anne sütü olduğu bilinse de bunun haricinde yapabileceğiniz şey, biraz dik oturarak sırtını sıvazlamak olacaktır.

Beslenmenin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi de bebeklerde hıçkırığı tetikleyenler arasındadır. Anne sütünü hızlı bir şekilde alan bebeklerde hava yutması olacağı için hıçkırığa neden olabilir.

Ne yaparsanız yapın yine de hıçkırık geçmiyorsa, mekan değiştirmeniz yararlı olabilir. Soğuk mekanlar hıçkırığı tetikleyebilir bu nedenle daha sıcak bir yere geçmeyi deneyebilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Ergenlik döneminde İnternet bağımlılığı

İLİŞKİLİ HABER

Bebekler siyah çay içebilir mi? Bebeklere çay ne zaman verilmeli?

İLİŞKİLİ HABER

Kardeş rekabeti nasıl önlenir?

İLİŞKİLİ HABER

Hıçkıran bebeklerde limon suyu işe yarar mı?

İLİŞKİLİ HABER

Doğum borçlanması emekliliği nasıl etkiler?

İLİŞKİLİ HABER

Hamilelikte basur doğal yollarla nasıl geçer?

BİR YORUM YAPIN 0